Photo Credit To Başbakan Binali Yıldırım, TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç'un (sol 3) moderatörlüğünde, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu (sol 2) ve Hürriyet Gazetesi yazarı Vahap Munyar'ın (solda) gündeme ilişkin sorularını cevapladı. ( Başbakanlık / Mustafa Aktaş - Anadolu Ajansı )

Binali Yıldırım: 2019’dan itibaren Yüzde 100 Cumhurbaşkanlığı Sistemi Olacak

Başbakan Binali Yıldırım TRT Haber’de katıldığı canlı yayında Şanghay İşbirliği Örgütü, Suriye’deki gelişmeler, milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararı hakkında konuştu. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 2019’da yapılacağını ifade eden Yıldırım, 2019’dan itibaren yüzde yüz cumhurbaşkanlığı sisteminin uygulanacağını ileri sürdü.

Bianet.org’da yer alan haberde Yıldırım’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Suriye’deki hava saldırısında üç askerin şehit edilmesiyle ilgili Genelkurmay Başkanlığımızın muhataplarıyla gerekli askeri temasları devam ediyor.

“Nereden kaynaklandı, nasıl kaynaklandı, tekrarı olmaması konusunda da en kesin ve net şekilde uyarılar yapıldı muhataplara.

“Bu bir tehdit değil, Avrupa’ya karşı bir meydan okuma da değil. Burada karşılıklı irade var.

“Uzakdoğu ülkeleri, Çin, Rusya, Orta Asya ülkeleri bunlar, ilişkilerimizi hem siyasi hem ekonomik olarak geliştirmek istiyorlar, biz de geliştirmek istiyoruz.

“Olay bundan ibaret. Yoksa ‘AB olmazsa Asya birliği olur’ gibi bir zorunlu tercih peşinde değiliz, bunun böyle görülmesinde fayda var.

“Milletvekilleri seçimleri ile cumhurbaşkanlığı seçimleri birlikte yapılacak ve 2019’da olacak. 2019’dan sonra fiilen yüzde 100 cumhurbaşkanlığı sistemi uygulanacak ama bu arada geçiş süreci tamamlanmış olacak. Yüzlerce, binlerce mevzuat yenilenecek.

“Bu kararın pratik anlamı şu, ‘Biz, müzakere faslı açmayacağız’. Zaten uzun zamandan beri açılmıyor, canları sıkılınca açıyorlar kapatıyorlar, keyifleri gelince açıyorlar. Böyle bir belirsiz süreç uzun süredir devam ediyor.

“Avrupa ile ilişkileri zehirlemek, kopma noktasına getirmek Türkiye’ye zarar verir kabul ediyorum ama Avrupa’ya üç misli, beş misli daha çok zarar verir.

“Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin bir süreden beri gergin olduğu sır değil.

“Çeşitli vesilelerle Türkiye’ye ayar verilmeye çalışılıyor. Başkalarının ayar vermeye kalkışması, yönlendirmelerle, işaretlerle, talimatlarla hizaya getirme bizim karakterimize uygun bir şey değil.

“Biz, kendi kararını kendisi veren, en büyük dayanağı da milleti olan, geleneğimizde hep özgürlüğümüzü canımız kadar önemli bilmişiz.

“Esaret altına girmeden 16 devlet değiştirerek bugünlere gelmişiz. Bu hassasiyetimizin herkes tarafından görülmesi lazım.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir