Su Okulu Başlıyor

Doğa Derneği tarafından 16-18 tarihleri arasında İzmir Seferihisar’da Su Okulu etkinliği düzenleniyor.

Etkinlik açıklaması şöyle, “Su Okulu’nda, dağlardan denizlere; kökten dallara yürüyen suyun izini sürecek, damlaların peşinden giderek denizi anlamaya çalışacağız. Toprağın yağmurla olan ilişkisinden başlayarak yaşamın özü olan suyu konuşacağız. Suyun hiçbir zaman boşa akmadığını, tersine akarsuların yeryüzünün damarları olduğunu, vücudumuzdaki kanla suyun döngüsü arasındaki bağları anlamaya çalışacağız. Belki de en önemlisi, su gibi düşünmeyi ve hareket etmeyi öğrenmeye çalışacağız.”

Birinci Gün (veya Çizim Günü): Suyun Şekilleri

“Buluşmamızın ilk gününde suyun yeryüzünde çizdiği şekilleri anlamaya çalışacağız. Kar tanelerinden, nehirlere, damarlarımızdan bir yaprağa, dağlardan ağaçlara kadar suyun aktığı tüm yapıların şeklinin aynı olduğunu biliyor muydunuz? Su Okulu’nun ilk gününde pek çok gözlem ve deney yaparak, oyun oynayarak, suyun çizdiği şekilleri tanıyacağız.”

İkinci Gün (veya Susma Günü): Suyun Yolu

“İkinci gün, bir derenin dağdaki kaynağından denize kadar ulaşan yolunu yürüyecek dere ile birlikte akacağız. Sözcükler yerine, doğanın içindeki pek çok başka iletişim dilini kullanarak uzun ama keyifli bir güzergah üzerinde yol alacağız. Suyu, susarak anlayacağız ve onun yolunu keşfedeceğiz. Akşama Doğa Okulu’nun araştırma binasına döndüğümüzde veya vaktimiz yeterse suyun denize kavuştuğu bir noktada, yol boyunca gördüklerimizi tartışacağız, birbirimizin gözlemlerinden öğreneceğiz.”

Üçüncü Gün (veya Düşünme Günü): Suyun Kültürü

“Binlerce yıllık tarihi içinde insan türünün suyun kodlarını nasıl okuduğunu, onun dilini nasıl içselleştirdiğini ve suyun günlük yaşamı nasıl beslediğini konuşacağız. Ardından insanın nasıl olup da suyun yolundan ayrı düştüğünü, onun dilini işitmez olduğunu ve kendisini sudan kopardığını anlayama çalışacağız. Suyun akan hali insanın nasıl olup da “Su boşa akar.” diyebilen bir kültür oluşturabildiğini tartışacağız. Nihayetinde, yaşamlarımızı sudan öğrenerek nasıl yeniden onarabileceğimizi düşüneceğiz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir