Merkel: ‘Türkiye’yi eleştiriyoruz ama diyalog sürmeli’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik sınırlamaları eleştirdiklerini, fakat Türkiye’yle diyalogun sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Avrupa Parlamentosu (AP) genel kurulunda Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik görüşmelerinin askıya alınması görüşü ağırlık kazanmıştı.

DAĞMEDYA-Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yarın AP’de Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri için yapılması beklenen oylamadan çıkacak sonucun hiçbir öneminin bulunmadığını söylemişti. Reuters’ın haberine göre parlamentonun alt kanadı Bundestag’da konuşan Merkel, Türkiye’de basına uygulanan kısıtlamaları ve tutuklamaları eleştirdiklerini söyledi. Alman lider Türkiye’yle diyalogun sürdürülmesi gerektiğini de savundu.

Ne olmuştu?

Eş başkanlar Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 10 HDP’li vekilin tutuklanmasının ardından Avrupa Komisyonu’nun Türkiye için hazırladığı ilerleme raporunda özellilkle ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve demokrasinin uygulanması gibi konularda yaşanan gerilemeye dikkat çekilmişti.

Raporun yayınlanmasından hemen önce AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye’yle AB üyelik görüşmelerinin dondurulmasını istemişti.

AP Başkanı Martin Schulz önceki hafta Ankara’ya “İktidar sahiplerini yollarından geri dönmeye ve Avrupa’nın demokrasilerimizin güçlenmesi için diyaloga uzattığı eli tutmaya çağırıyorum” diye seslenmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir