Nesnelerin Belleği Mi?

Küratörlüğünü Belma Ersu’nun yaptığı “NESNELERİN BELLEĞİ Mİ?” kavramını sorgulayan, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının, edisyon işleri, çeşitli baskıları, heykel, pentür, enstelasyon, video ve neon işlerinin bulunduğu karma sergi 23 Kasım Çarşamba günü saat 18.30’da CerModern HubSpace’te açılıyor.

NESNELERİN BELLEĞİ Mİ?

Uzaktan bakınca , şeylerin düzeni içinde yüce sandıkları ya da yücelik atfettikleri varlık/nesneyi, okyanusun derinliklerinde muhteşem bir zarafetle devinen ve ürkütücü bir büyüleme gücü sergileyen ama sudan çıkarıldığında iğrenç bir sümük yığını haline dönüşen ahtapot mu sanmışlardı?

Yüce bir imgenin uyguladığı büyüleme gücü her zaman ölümcül bir boyutun varlığını ifade eder. Lacan’nın dediği gibi ” Yüce nesne tam da ‘ Şey onuruna yükselmiş bir nesnedir. Hiçlik işlevini görmeye başlayan sıradan, gündelik bir nesnedir”. Doğal ortamından çıkarılır çıkarılmaz, artık ‘Şey’ yerini işgal etmeyi bırakır bırakmaz, büyüleyici güzelliği kaybolur ve çirkinleşir. İşte bu yüzden, yüce nesne ancak gölgede, iki arada bir derede ayakta duran bir nesne paradoksu sunar. Tözü açığa çıkarmak için gölgeyi bir kenara itmeye çalıştığımızda, nesnenin kendisi dağılır, geriye sadece sıradan nesnenin cürufu kalır.

Bu dünyayı temel alan bir sanat çalışmasında, karşımızdaki nesneler belirli mekânsal sınırlar içinde yaşıyor ve aynı zamanda nesne rolünü aşıp, kendisi de dünyayla ilişki kuruyor. Sanatçının belirlediği mekânsal-zamansal bir ilişki; Tarkovski’nin “Nesneler temsil edilen dünyanın üslubunda yer almak durumunda değildirler, söz konusu dünya görüşünün içinde kendi anlamlarını ifade etmeleri gerekir” yorumunda; dünyayla ilişkimizi belirleyen ve bundan böyle ölçeği değişen bir nesne vardır. Artık yalıtılmış olmayan ve diğer formlarla karşılıklı bağımlılık ilişkisi içinde olan nesne konumundadır.

“Nesnelerin belleği ” ifadesi, , bu dünyayı temel alan bir sanat karşısındaki konumumuzu görsel olarak açıklığa kavuşturmaya ilişkindir ve sanırım hepimize çok iş düşmektedir.
Belma Ersu

Sanatçılar:

Ayşe Sibel Kedik, Arzu Eş, Aykut Öz, Barış Seyitvan, Elif Varol Ergen, Engin Sarı, Erdal Duman, Fatoş Irwen, Fırat Engin, Genco Gülan, Havva Altun, Hülya Özdemir, Hüsnü Dokak, Lütfi Özden, Mehmet Ali Boran, Mehmet Ali Uysal, Ozan Bilginer, Saadet Coşkun, Serkan Demir, Seval Şener, Şefik Özcan, Şevket Arık, Tanzer Arığ, Tutku Bulutbeyaz, Uzay Çöpü

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir