İTÜ Bilim Merkezinde, 2. Meraklı Zihinler Bilim Şenliği Sona Erdi

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilim Merkezi’nin, çocukları araştırmaya teşvik etmek, bilimi sevdirmek amacıyla Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile İstanbul Taksim Meydanı’nda düzenlediği 2. Meraklı Zihinler Bilim Şenliği sona erdi. Dört gün süren şenlikte bilim gösterileri, tematik atölye ve laboratuvar çalışmaları, bilim ve zekâ oyunları ile proje stantları ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Özellikle 7-14 yaş grubu çocukları bilimle tanıştırmak, onlara bilimi sevdirmek ve bilimin eğlenceli taraflarını göstermek amacıyla, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilim Merkezi ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile İstanbul Taksim Meydanı’nda düzenlenen 2. Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’nde; 16-19 Kasım tarihleri arasında bilim gösterileri, tematik atölye çalışmaları, atölye/laboratuvar çalışmaları, bilim ve zekâ oyunları gerçekleştirildi, proje stantları kuruldu.

Her yaştan öğrencinin bizzat deneyerek, kullanarak, görerek ve işiterek; bilimin, doğanın temel işleyiş yasalarıyla yüz yüze gelmesini ve teknolojiyle her alanda tanışmasını sağlamak, 7’den 77’ye toplumda bilim kültürünü yaymak, bilimi ve teknolojiyi sevdirmek, insanları bilim ve teknolojiye yönlendirmek amacıyla kurulan Taşkışla’daki İTÜ Bilim Merkezi etkinlik süresince ücretiz olarak öğrencilerin ziyaretine açıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın sürprizi şenliğin açılışına damgasını vurdu. İTÜ Uzay Mühendisliği Fakültesi son sınıf öğrencisi aynı zamanda “uzaya gidecek ilk Türk Halil Kayıkçı” da Rektör Prof. Dr. Karaca ile birlikte şenliğe katılanlar arasındaydı. 2017 yılında uzaya gidecek ilk Türk Astronot Kayıkçı, sunumu ile dikkat çekti.

Etkinliğe ev sahipliği yapan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca yaptığı değerlendirmede, “Soğuyan havaya rağmen etkinliğimiz son derece verimli geçti, binlerce çocuk, öğrenci ve yetişkin şenlik alanındaki atölyelerimizi ziyaret etti. Çocuklarımızın ilgisi görülmeye değerdi. Özellikle katkılarından dolayı European Network of Science Centers and Museums (ECSITE) ağına üye İTÜ Bilim Merkezi yönetici ve çalışanlarına ve Beyoğlu Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Bilim üreterek 3. Nesil Üniversite olma yolunda emin adımlarla yürüdüklerini aktaran Rektör Prof. Dr. Karaca “İstanbul Teknik Üniversitesi, başta Bilim Merkezi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşları ile bilime, sanata ve yeniliğe katkı sunmaya devam ediyor. İTÜ Bilim Merkezi’nin amacı öğrencilerimize bilimi sevdirmek, toplumu bilimle buluşturmak, bilginin ve bilimin kaynağı “merak” unsurunu zihinlere yerleştirmektir. Bilim merkezleri üniversitelerin toplumla buluştuğu, farkındalık yaratan çok önemli kurumlardır. Temel işlevimiz toplumun her katmanına hizmet etmektir. Bilim öğrenmenin yaşı yok, 7 den 70’e herkese hitap ediyor. İnsanlık merak unsurunu besledikçe bilim de beraberinde gelişecektir” yorumunu yaptı.

İstanbul’un en geniş ve en kapsamlı bilim şenliği olma özelliğini taşıyan “2. Meraklı Zihinler Bilim Şenliği”ne, öğretmenler, öğrenciler ve aileler büyük ilgi gösterdi. Çok sayıda öğrencinin ziyaret ettiği etkinlik kapsamında sıra dışı atölyeler gerçekleşti.

Öğrencilerin bire bir katıldığı, “İlk Robotum Atölyesi”, “Pil Böcek Atölyesi”, “Model Uçak Atölyesi”, “Sifigu Zekâ Oyunları Atölyesi”, “Müzik Aleti Yapım Atölyesi” en çok dikkat çeken atölyeler oldu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir