Yurttaş Girişimi: İtirazım Var

Yurttaş Girişimi “İtirazım Var” başlıklı bir bildiri yayımladı.

Bianet’te yer alan habere göre bildiride “İşimizde gücümüzde, huzur içinde, özgür yaşamak istiyoruz” denilirken, son dönem uygulanan politikalar eleştirilerek, cephelere bölünülmesinden duyulan rahatsızlık dile getirildi.

“Bilin ki bu gidişe rızamız değil itirazımız var. Bizi duyun” denilen bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Bu toprakların ortak sahibi olan bizler; AKP, CHP, HDP, MHP ya da başka partilere oy veren

Türk, Kürt, Ermeni, Rum, Yahudi, Çerkes, Laz, Süryani, Müslüman, Hıristiyan, Sünni, Alevi,

inançlı, inançsız bütün yurttaşlar, barış ve huzur içinde yaşayabileceğimiz bir ülke istiyoruz.

“Savaş istemiyoruz, şehit istemiyoruz, çocuklarımızın ölmesini, öldürmesini, birbirlerine silah çekmesini istemiyoruz.

“Düşman cephelere bölünmek, kardeşliğimizi, ortaklığımızı yitirmek istemiyoruz.

“Ne darbe, ne vesayet. Ne diktatör, ne terör! İşimizde gücümüzde, huzur içinde, özgür yaşamak istiyoruz.

“Kadın olduğumuz için hırpalanmak, tecavüze uğramak, öldürülmek, örtülüyüz diye aşağılanmak, şort giydik diye saldırıya hedef olmak, korku içinde yaşamak istemiyoruz.

“Kadın erkek hepimiz; inançlarımızı, dinimizi, kültürümüzü özgürce, eşitçe yaşamak istiyoruz.

“Hangi suçla suçlandığımızı bilmeden, kimin adına, hangi hukuka göre karar verdiklerini bilmediğimiz mahkemelerce tutuklanmak, hapse atılmak; darbeyle, terörle hiçbir ilgimiz yokken yalan ihbarlarla, sahte delillerle sorgusuz sualsiz işimizden olmak, meslekten uzaklaştırılmak, çoluk çocuğumuzla açlığa mahkûm edilmek; barış deyince terörist, mağduriyet deyince hain ilan edilmek istemiyoruz.

“Keyfi kararlarla malımıza mülkümüze el konmasını, emeğimizin hakkının, ücretimizin, maaşımızın elimizden alınmasını, evlerimizin, köylerimizin yakılıp yıkılmasını, çocuklarımızın eğitimlerinin aksamasını, gençlerimizin sokaklarda heba olmasını istemiyoruz.

“Biz halkız, vicdanlı, iyi insanlarız; bizi tahriklerle kötücülleştirmeyin, kin ve nefret sözleriyle ayrıştırmayın, kana, ölüme alıştırmayın.

“Savaş, ölüm, idam, çatışma, kavga istemiyoruz.

“Bu ülkeyi yönetenler, kaderimize hükmedenler! Sizler; halkı sindirmek, özgürlükleri yok etmek için değil, biz yurttaşları barış, güven, huzur içinde yaşatmak için seçildiniz.

“Bilin ki bu gidişe rızamız değil itirazımız var. Bizi duyun!”

Yurttaş Girişimi hakkında Yurttaş Girişimi; 1998’de “sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık” eylemlerini gerçekleştiren, 2000’lerin başlarında Barış Girişimi’ne dönüşerek Irak’ta Savaşa Hayır kampanyasını düzenleyen, arada birçok irili ufaklı yurttaş tepkisi açıklayan, yurttaşlar olarak durumdan vazife çıkarıp barış ve demokrasi odaklı çok çeşitli etkinlikler yapan bir grup insandan oluşuyor. Düzenli, köşeli bir yapı değil, duyup isteyenin katıldığı, her kesimden, her düşünceden yurttaşın katkısını sunabildiği, sabit bir yönetimi, yeri olmayan, süreklilik taşımayan bir yapı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir