Fazıl Say’a Beethoven Ödülü

Almanya’nın Beethoven Academy tarafından verilen ödülü 17 Aralık’ta Fazıl Say’a veriliyor. Ödül töreninde Fazıl Say, Aşık Veysel’in Kara Toprak isimli eserini seslendirecek.

Fazıl Say’ın ödülünü alacağı 17 Aralık Beethoven Academy töreninde, Suriyeli genç mülteci müzisyenler ve Filistinli klasik müzik sanatçıları da eserlerini seslendirecek.

Akademiden açıklama

Beethoven Akademisi’nden yapılan açıklamada, Fazıl Say’ın kültürlerarası diyalog için çok yönlü çalışmalar yaptığına işaret edildikten sonra şu ifadelere yer verildi:

“Besteleriyle Doğu’ya özgü çeşitli temaları, savaş, nefret ve yıkımlara ilişkin izlenimleri, çeşitli boyutlarıyla müzikal olarak yorumluyor.

“Mozart ve Beethoven’le birlikte Türkiye’nin dört bir köşesini dolaşıyor. Türkiye hükümetini kültürler arasında köprü kurmak için çaba göstermediği ve diyaloğu reddettiği gerekçesiyle eleştiriyor.

“Açıkladığı görüşleri nedeniyle uzun süre mahkemelerde yargılandı, ‘dini değerleri aşağılama’ suçlamasıyla Eylül 2013’te 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

“Federal Almanya Meclisi (Bundestag) milletvekilleri de bir açıklama yaparak buna karşı çıkmıştı. Avrupa Birliği’nin ‘Uluslararası Diyalog Elçisi’ olan Say, 2016’de beraat etti.”

Törende sane alacak sanatçılar

Uluslararası Beethoven Ödülü töreni kapsamında gerçekleştilecek konserde yer alacak müzisyenlerden bazıları şöyle: İkiz piyanistler Ferhan ve Ferzan Önder, aynı ödülü geçtiğimiz yıl alan piyanist Aeham Ahmet (Suriye), piyanist Maria Ntokou (Yunanistan), bağlama sanatçısı İbrahim Keivo (Suriye), piyanist Kerim Said (Filistin), Luisa Imorde (Almanya), “Şam Beşlisi” (Damaskus Streich-Quintett) ve “Bonn Voice Korosu”…

Konserde ünlü besteciler Ludwig van Beethoven ve Franz Liszt’le Fazıl Say’ın eserleri çalınacak. Fazıl Say’ın da Aşık Veysel’in eserlerinden “Kara Toprak”ı seslendireceği öğrenildi.

Konserin geliri çatışma bölgelerinde kültür projelerine…

Beethoven Akademisi, “sosyal ütopist” ve “toplumasal vizyoner” olarak gördükleri ünlü Müzisyen Ludwig van Bethoven adına, geleneksel klasik müzik ödüllerinin yanısıra, halklar arasındaki ilişkileri güçlendirme hedefiyle dünyanın çeşitli çatışma bölgelerindeki kültür projelerini desteklemeyi hedefliyor.

Federal Almanya Kalkınma Yardımları Bakanı Gerd Müller’in himayesinde verilen ödül töreni, 26 Aralık akşamı “Deutschlandradio Kultur” tarafından yayınlanacak.

17 Aralık’ta Bonn’da gerçekleştirecek ödül töreni ve konser için satışa sunulan biletlerden elde edilen gelirin de bu amaçla değerlendirileceği açıklandı.

İlk kez geçtiğimiz yıl verilen ödül, ülkesindeki şiddete karşı müziğiyle mücadele eden, bombalanmış kent yıkıntıları arasında verdiği konserlerle insanlara “savaşın ortasında bir parça normallik” sunmayı hedefleyen, ancak piyanosunun IŞİD tarafından yakılmasının ve karşı karşıya kaldığı tehditlerin ardından ülkesinden ayrılmak zorunda kalan Suriye piyanist Aehem Ahmet’e verilmişti.

Konser bileti ve ayrıntılı bilgi için tıklayın

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir