Bozcaada Koy İhaleleri İptal Edildi

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Facebook sayfasından yaptığı duyuruda Bozcaada Sulubahçe ve Habbele koy ihalelerinin iptal edildiğini belirtti.

Yılmaz Facebook sayfasına şöyle yazdı:

“Gözünaydın Bozcaada… Bugündoğum günün… Doğum günün kutlu olsun… Emeği geçen herkesten allah razı olsun… Tabiat Varlıkları Genel Müdürü’nün yanından şimdi çıktık: Koy ihaleleri yapılmıyor ve yapılmayacak…”

Bianet’in haberinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bozcaada’daki Sulubahçe koyunun üç yıllık işletme hakkını özel sektöre kiralamak için 21 ve 22 Kasım’da ihale açacağını duyurmuştu.

Bunun üzerine Bozcaada’dan ve sosyal medyadan çok sayıda tepki gelmiş, ayrıca bir de imza kampanyası başlatılmıştı.

İlk iptal değil

Birçok yeri arkeolojik, doğal ve kentsel sit alanı içinde yer alan Bozcaada aynı zamada Türkiye’nin üçüncü büyük adası. Bozcaada’nın yapılaşma tehdidi uzun bir süredir devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bozcaada’yı yapılaşmaya açacak 1/25.000 ölçekli İmar Planı’nı kabul etmiş, bir üst ölçekli Balıkesir-Çanakkale 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nı ise gelen itirazlar üzerine iptal etmişti.

Bakanlık daha önce de adadaki Beylik Koyu’nu ihaleye çıkarmış ve çalışan bir memura ihaleyi vermişti. Ada halkının tepkileri üzerine ihale Ocak 2015’te iptal edilmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir