MİT TIR’ları davası: Gazetecilik yargılanıyor

MİT TIR’ları davasında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Can Dündar ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun duruşması bugün görülüyor.

Duruşma öncesinde konuşan Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, “Bu haberi yazmanın ödettiği bedeli gösteren bir davadır” dedi.

MİT TIR’ları davasında CHP milletvekili Enis Berberoğlu, “Siyasal veya askeri casusluk” ve “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 20 yıldan 30 yıla kadar hapis istemi ile hakim karşısına çıktı. İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde gizli yapılan duruşmaya Enis Berberoğlu ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı. Almanya’da bulunan Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar ise duruşmaya katılmadı.

Açıklamada konuşan Erdem Gül “Bu bir gazetecilik davasıdır” diyerek şöyle devam etti:

“Gerçeği yazmanın bedelidir. Sadece bizimle ilgili de değil bu ülkede çok zamandır gazeteciler bedel ödüyor. Bir süredir çok sayıda gazeteci cezaevinde. Gazeteler kapatılıyor, gazetelere operasyon yapılıyor. Bu nedenle bu dava gazeteciliği savunma davasıdır. Adliyeler ve cezaevleri gazetecilerin iş yeri haline geldi. Bir an önce gazeteciler adliyeden ve cezaevinde çıkarılmalıdır. Basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne karşı sistematik bir baskı yapılıyor.”

Basın açıklamasında konuşan Berberoğlu da “Gide gele ayağımız alıştı adliyeye. Genelde eski meslektaşlarımızın davaları için geliyoruz ama bu sefer şüpheli sıfatıyla adliyede bulunuyorum” diyerek şunları söyledi:

“Aslına bakarsanız, atılan suçlamalara karşılık verebilme imkanı buldum. Genellikle yandaş medya üzerinden yargısız infazla karşılaşıyorduk. Bugün içeride, adliyede mahkeme heyetine bana atılan iftiranın gerçek olmadığını anlatma şansına kavuştum. Bundan dolayı gerçekten mutluyum.

“Bu işin bir medya, bir ifade özgürlüğü davası olduğunu, halkın haber alma özgürlüğü davası olduğunu tane tane anlatacağım kendilerine. Şükür ki burada adliye önünde sizlerin karşısında para sıfırlamak suçlamasıyla, ya da imamın ordusunu darbeye teşvik etmesiyle de karşı karşıya değilim. Suçlandığım konu doğru bir haberdir. Bu doğru haberin yazılması, basılması, yayılması için ne bedel ödemek gerekiyorsa siyasi olarak da ödemeye hazırım. Umarım birkaç saat sonra yeniden bir arada oluruz. Olmazsa hiç problem değil. Siz işinizi yapın, biz de.”

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş ise Türkiye hapishanelerindeki gazetecileri hatırlatarak şunları söyledi:

“Bugün burada habercilik hakim karşısına çıkacak, haber yargılanacak. Biz TGS olarak başta cezaevindeki gazetecilerin serbest bırakılması, Türkiye’de basın özgürlüğünün yeniden hayat bulması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Basın özgür olmazsa toplum özgür olmuyor, her gün yeni bir vakayla uyanıyoruz. Basın özgür olursa demokrasi gelir. Başta bu dava olmak üzere gazetecilerin yargılandığı davanın takipçisi olacağız.”

Berberoğlu’nun avukatı Murat Ergün de “Adliyeyi adliye yapan binanın içindeki iddia ya da karar makamları değil savunma makamıdır” dedi. “Ev sahibi” olduklarını söyleyen Ergün “Biz buraya savunma yapmaya gelmedik. Hakkımızda ileri sürülen bir takım iddialara karşı yetkili ve görevli makamları görevlendirmeye geldik” diye konuştu.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir