Cumhurbaşkanı: Başkanlık ya da Cumhurbaşkanlığı Sıkıntı Değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, taslağı henüz açıklanmayan Anayasa çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Gerek AK Parti gerekse MHP’nin kendi aralarında yapmakta oldukları bu çalışmanın öncelikle cumhurbaşkanı olarak bana düşen boyutu hayırlı olsun temennisinde bulunmaktır.

“Çalışmanın ‘başkanlık ya da cumhurbaşkanlığı’ olmasında benim için herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Parlamentoda 367 yakalanır mı yoksa referandum kararı mı çıkar, bunu o zaman göreceğiz. Milletimin vereceği bir karardır.

“Metne tam olarak muttali olduğumuzda değerlendirmelerimizi yapacağız.”

“Partiden ilişiğinin kesilmesi doğru değil”
“Partiden ilişiğinin kesilip kesilmemesi konusunda benim kanaatim, bir cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisinin kesilmesi ülkedeki siyasi etkinliğin zafiyet bulmasını getirir.

“Benim kanaatim bir cumhurbaşkanının partisiyle ilişiğinin kesilmesi bir defa ülkedeki siyasi etkinliğin, aktif yapının zafiyet bulmasını getirir.

“Böyle bir adım atılıyorsa ki ‘fiili başkanlık’ diye zaman zaman  Bahçeli’nin ifade ettiği şekliyle yani cumhurbaşkanlığı sistemine bu şekilde girildiği anda, o zaman tabii ki partiden ilişkisinin kesilmesi doğru olmayacaktır.

“Partisiyle beraber bu yolu yürümesi, bu süreci işletmesi, şüphesiz ki hem mensubu olduğu partisini hem de cumhurbaşkanının kendisini güçlü kılacak ve çok daha kararlı, dayanışma içerisinde adımlar atılmış olacaktır.”

Suriye’deki el Bab operasyonu

“İki kilometre gibi bir mesafede ÖSO bizim Özel Kuvvetlerimizin desteğinde kuşatmasını planlandığı şekilde sürdürmektedir. Çok fazla zaman kaybetmeden El-Bab sürecinin tamamlanacağını düşünüyorum.

“Orada bir direnme var ama fazla süreceğini tahmin etmiyorum. Mümbiç [Menbic] konusunda da gerek PYD gerek YPG’nin doğuya gitmesi söz konusuydu. Biz o sözün de gerçekleşeceğini bekliyoruz.”

İdam ve “diktatörlük” tartışması
“Bu milletimizin talebidir. Bizim bu talebi geri çevirmemiz mümkün değil. Milletin bu talebi parlamentoya götürülür. Millet asıldır.

“Halkımın şunu da bilmesini istiyorum, azınlıkta değil, dünyanın çoğunluğunda idam vardır.

“En son işte Belarus’a gittim. Belarus bir Avrupa ülkesi ve başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Başkan dedi ki sistem bizde çok iyi çalışıyor ve suç oranları düşük. Avrupa Belarus’a bu konuda çok saldırıyor. Başkan da dedi ki halkım memnun, suç oranları düşük.

“Tabii batı Belarus’un başkanına diktatör diye saldırıyor. Kim demokrat?

“ABD’de görüyorsunuz. İstedikleri başkan olmadı diye Sayın Trump’a nasıl saldırdıkları ortada. Bu da dünyada kimin demokrat olduğunu göstermesi açısından çok çok önemli.”

İsrail’e büyükelçi atanıyor
“Kemal Ökem Bey’i İsrail’e büyükelçi olarak atıyoruz. Onlar da elçi atıyorlar. Bugün sanırım görevine başlamış olacaklardır.”

Ortadoğu konusunda uzman olan Başbakanlık Dış Politika Danışmanı Ökem, danışmanlıktan önce de Dışişleri’nde Ortadoğu Genel Müdür Yardımcısı olarak hizmet vermişti. Ökem, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışman ekibinde de yer alıyordu.

Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşma, 20 Ağustos 2016’da Meclis’te kabul edildi. Anlaşmaya göre İsrail, 31 Mayıs 2010’daki Mavi Marmara’ya saldırı sırasında yakınlarını kaybeden ailelere tazminat olarak, Türkiye tarafından açılacak bir hesaba 20 milyon dolar ödeme yapacak.

Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği, Mavi Marmara’ya saldırının ardından altı yıl boş kalmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir