Fransalı Gazeteci Bertrand Sınırdışı Edildi

Antep’te gözaltına alınan Fransalı gazeteci Olivier Bertrand sınırdışı edildi.

İnternet gazetesi Les Jours’un muhabiri olan Bertrand, 11 Aralık Cuma akşamı yanında Türkiye fotomuhabiri ile birlikte gözaltına alınmıştı.

Les Jours’un genel yayın yönetmeni Isabelle Roberts, haberi cuma akşamı duyururken, Bertrand’ın ‘gerekçe gösterilmeden’ gözaltına alındığı söylemişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, gazetecinin gözaltına alınmasını eleştirmiş ve derhal serbets bırakılmasını istemişti. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Genel Sekreteri Christophe Deloire de, Twitter’dan karara “Fransız meslektaşımız Olivier Bertrand’ın Gaziantep’te yasadışı biçimde gözaltına alınmasının Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik bir bastırma olduğu açık” demişti.

Türkiyeli gazeteci kısa sürede serbest bırakılırken Bertrand’ın serbest bırakılıp sınırdışı edildiği Les Jours tarafından duyuruldu. Bertrand Pazar akşamı Paris’e vardı.

Bertrand, tutuklu yargılanan yazar Aslı Erdoğan’a destek için Twitter’dan bir mesaj paylaşmıştı. Mesajda, “Yazar Aslı Erdoğan gözaltına alınalı 82 gün oldu, temmuzdan bu yana 34 bin kişi hapse atıldı. 34 bin!” yazıyordu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir