Trump ABD’nin Yeni Başkanı

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump 274 delege kazanarak resmi olmayan sonuçlara göre, ABD’nin 45. başkanı oldu.

Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton 215 delege kazandı.

Türkiye saatiyle 09:20’da, Trump, 254 seçici kurul delegesi kazanırken, Clinton ise 215 delege kazanmıştı. Trump son olarak Pennsylvania eyaletinde kazandı.

Clinton ekibine teşekkür etti

Washinton Post, Donal Trump’un Florida, Ohio gibi çekişmeli eyaletlerde açık şekilde avantaj sağladığını yazdı. CNN de Trump’ın anahtar eyaletleri kazandığını belirtti.

Clinton, sonuçlar belirlenmeye başlayınca, Twitter hesabından şöyle yazdı: “Bu ekibin gurur duymak için çok nedeni var. Bu gece ne olursa olsun hepinize çok teşekkür ederim.”

Trump’ın kazandığı eyaletler şöyle: Florida, Wisconsin, Iowa, Georgia, Ohio, Kentucky, Utah, Indiana, Batı Virginia, Güney Karolina, Montana, Tennessee, Alabama, Mississippi, Wyoming, Teksas, Güney Dakota, Kuzey Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Arkansas ve Pennsylvania.

Clinton şu eyaletleri kazandı: Kaliforniya, Nevada, Washington (eyalet), Hawai, Oregon, Virginia, Rhode Island, Illinois, New York, Vermont, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Delaware, Connecticut ve başkent Washington DC.

Başkan seçilebilmek için eyaletlerin toplam 538 seçici delegesinden en az 270’ini elde etmek gerekiyor.

Türkiye’de ekonomi seçimden etkilendi. Dolar TL karşısında değer kazandı, 3.26 seviyesine çıktı. Altın değerinde de değişiklik oldu, çeyrek altının fiyatı yüzde 6.5 yükseldi, alış ve 223 lira satış seviyesine geldi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir