CHP’yi teslim alma operasyonuna tepki

CHP Parti Meclisi’nin sonuç bildirisi iktidarın oklarını üstüne çekti. BirGün’e konuşan CHP yetkililerinin yanıtı aynı sertlikte oldu: Karanlığa teslim olmayacağız, korkmuyoruz.

CHP Parti Meclisi’nin geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet gazetesi ve HDP Eş Başkanlar ile milletvekillerinin tutuklanması üzerine yaptığı olağanüstü toplantığının yankıları devam ediyor. CHP’nin PM sonuç bildirisine havuz medyasının yanında Aydınlık Gazetesi, MHP lideri Bahçeli, Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saldırılarına hedef oldu. CHP MYK bu açıklamaları bugün yapacağı toplantıda değerlendirirken parti yetkililerinin AKP’ye yanıtı sert oldu.

Karanlığa teslim olmayız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti sözcüsü Selin Sayek Böke gazetemize yaptığı değerlendirmede AKP’nin bu bildiriden neden korktuğunun açık olduğunu belirterek “Ülkede korku imparatorluğu inşa edenlerin cesaretin bildirgesinden korkuyorlar. Biz asla korku ve karanlığa teslim olmayız. Hepimiz, tüm CHP’liler bunun açıkça ifade edildiği bildirgemizin sonuna kadar arkasındayız” diye konuştu.

Gerçeklerden rahatsız oldular
CHP MYK Üyesi Veli Ağbaba ise Genel Başkan Yardımcısı “CHP’yi teröre destek vermekle suçlayanlar teröristin ta kendisidir” dedi. AKP’nin Türkiye’de yaşanan tüm sıkıntıların sorumlusu olduğunu söyleyen Ağbaba, “IŞİD canilerine sınırları biz açmadık, silahları biz vermedik. Bunu yapanlar teröristtir. Bizim geçmişimiz de onların geçmişi de belli. 15 Temmuz’da Meclis’e bomba atanları, sokağa çıkan vatandaşların üzerine kurşun yağdıranları devlete yerleştirenler, bütün kurumları onlara teslim edenler teröristtir” diye konuştu.

AKP’nin terörle mücadele konusunda karnesine de değinin Veli Ağbaba sözlerini şöyle bitirdi: “Bu Selefi, Vahabi kafa kendi kirli, kanlı geçmişini görünmez kılmak, üstünü örtmek için CHP’yi suçlamaya çalışıyor. Türkiye’yi Kabil’e, Bağdat’a benzeten anlayıştır terörle işbirliği yapan. Parti Meclisi bildirimizle bu gerçekleri yüzlerine vurduğumuz, açıkça söylediğimiz için rahatsız oldular. Bize karşı saldırıya geçtiler.”

Bildirinin arkasındayız
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP ve Erdoğan’ın PM bildirisine suç duyurusunda bulunmasına tepki göstererek “Demirden korksak trene binmeyiz. Cumhurbaşkanı’nın tehditleri, Başbakan’ın hakaretleri ve hedef göstermeleri bizi yıldıramaz. Bu bildirinin kaya gibi arkasındayız” dedi.

Özel, “Bir partinin grup başkanvekilini ve eş başkanlarını içeri atan ve bunu savunabilen birilerinin bugünkü açıklamalarından aynı tehdidi bize yaptıklarını görüyoruz. Bu tehditler bizi yıldıramaz. Demirden korksak trene binmeyiz. Erdoğan’dan korkan Erdoğan’ın bugün yaşadığı duygu ve korkuların bin katını yaşasın. Bizim ne Erdoğan’dan ne bir başkasından korkumuz yok. CHP olarak doğru bildiğimizi devam edeceğiz. İstedikleri kadar tehdit etsinler. Hapisse hapis ama Erdoğan’ın yaratmaya çalıştığı korku ortamının bizi yıldırmasına ve sindirmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Erdoğan talimat verdi
CHP Grup Başkan Vekili suç duyurularının Cumhurbaşkanının talimatı ile yapıldığını söyledi. Özel, “Bu suç duyurusunu bağımsız bir yargı ele alırsa suç duyurusundan bir suç duyurusu çıkar ve o suç duyurusu yani savcı belki o suç duyurusuyla haberdar olduğu bildirimizi okuduğunda AKP’nin yöneticilerine, bakanlarına ve başbakanına ve dönemin başbakanına işlem yapmak zorunda kalabilir. Bu suç duyurusu için şunu söylemek lazım. Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış” diyerek değerlendirmesini tamamladı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Birgün

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir