Musul Operasyonu| Peşmerge, kuşatma altındaki Başika’ya operasyon başlattı

Fotoğraf:Irak’ta Peşmerge güçleri, Musul’un Başika kasabasının merkezini terör örgütü DEAŞ üyelerinden temizlemek için operasyon başlattı. ( Ahmet İzgi – Anadolu Ajansı )


Irak’ta Peşmerge güçleri, bugün  sabah saat 07.00 sıralarında Musul’a yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Başika kasabasının merkezini IŞİD’den temizlemek için operasyon başlattı. Peşmergeye ait zırhlı araçlar Ömer Kamçı mevkiinden, Başika kasabasına hareket etti.

Barzani’nin yayın kuruluşu Rudaw, Peşmerge güçlerinin Ezavye kavşağına ulaştığını bildirdi. Rudaw’a konuşan Peşmerge Komutanı ise, “IŞİD her türlü hazırlığı yapmış ancak yenileceği kesin. Peşmerge Başika’ya girdi” dedi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da Başika’daki IŞİD hedeflerini bombaladığı, IŞİD’in de savaş uçaklarının bombardımanından kaçmak için araba lastiklerini yaktığı belirtildi.

“11 IŞİD’li öldürüldü”

Rudaw, sabah saatlerinde başlayan operasyon kapsamında 11 IŞİD militanının öldürüldüğünü, IŞİD’in de bombalı intihar saldırılarıyla karşılık vermeye çalıştığını bildirdi.

Başika merkezde şu an 60 IŞİD’li olduğu tahmin ediliyor. Peşmerge güçleri, çoğunlukla Hristiyan ve Ezidilerin yaşadığı Başika’yı 23 Ekim’de kuşatma altına almıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir