En Olumsuz Avrupa Birliği İlerleme Raporu Geliyor

Almanya basınında çıkan haberlere göre önümüzdeki günlerde açıklanacak olan AB İlerleme Raporu, Türkiye’ye ilişkin bugüne kadar yayımlanan en olumsuz rapor olacak. İlerleme Raporu’nun Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun 9 Kasım Çarşamba günü açıklanması bekleniyor.

Deutche Welle’nin Frankfurter Allgemeine’de 6 Kasım günü çıkan pazar gazetesinde çıkan habere dayanarak verdiği haberde; yargı bağımsızlığı, hukuk devleti, insan hakları, ifade ve basın özgürlüğü alanlarındaki gerilemeler sert dille eleştiriliyor.

Gazete raporda Türkiye’de ulusal güvenlik ve terörle mücadeleye ilişkin yasaların uygulanmasında keyfi davranıldığını belirtiliyor. “Hiçbir kriter olmadan” çok sayıda kişinin Fethullah Gülen taraftarı suçlamasıyla görevden alındığı ve tutuklandığına dikkat çekerek bunun “çok geniş çaplı olması” ve“ kolektif doğasının” “çok ciddi soru işaretleri” yarattığını dile getiriyor. Darbe girişimi sonrasında hâkim ve savcıların yaklaşık beşte birinin görevden uzaklaştırıldığı aktarılıyor.

102 sayfalık rapor taslağında Türkiye’de basına yönelik baskı da özellikle eleştiriliyor. Artık bağımsız Türkçe- Kürtçe radyo ve televizyon kanalı kalmadığına, hükümetin yayınlarını beğenmediği medya organına kayyum atadığına dikkat çekiyor.

OHAL döneminde zanlıların hâkim karşısına çıkartılmadan 30 güne kadar gözaltında tutulmasını eleştiriyor. Tutuklu ve mahkûmlara yönelik işkence iddiaları dile getiriliyor. Bu konuda uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından yayımlanan raporlara atıf yapıyor.

Mülteci anlaşması karşılığı Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi konusunda terörle mücadele yasasının değişmesi şartını tekrarlıyor. Ancak geçen yıl Komisyon, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile mülteci anlaşmasına varılması uğruna İlerleme Raporu’nu yayımlamayı bile ertelemişti.

Taslak hazırlandığında henüz Cumhuriyet gazetesine ve HDP’ye yönelik operasyonlar yapılmamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir