‘Dünya barışına açık ve güncel tehdit: Clinton’

Korkut Boratav

Yazının başlığını Gilbert Mercier’in bir makalesinden ödünç aldım. (CounterPunch, 21. Ekim).

26 Ekim 2016 tarihli Moon of Alabama sitesinde Hillary Clinton’un saldırgan dış politika yönelişini tartışan yazıya, okurlardan biri tek cümlelik bir yorum eklemiş: “Savaş suçlusu Hillary, insanlık adına 8 Kasım seçimini yitirmelidir.”

ABD Başkanlık seçimleri dört gün sonra yapılıyor. Yukarıdaki iki alıntı istisnaî değildir. Donald Trump’a karşı favori gösterilen Clinton’a soldan gelen son saldırıların üslubunu temsil etmek üzere rastgele seçilmiştir.

Clinton’a “soldan gelen son saldırılar” dış politikaya odaklandı. İçe dönük “sol” eleştirilerin bir bölümünü Bernie Sanders, Demokrat Parti adaylık mücadelesi sırasında dile getirmişti ve rakibinin Wall Street ile ilişkileri ve neoliberal eğilimleri üzerinde odaklanmıştı. Clinton ise, bu baskıları, seçim platformunu bir parça sola kaydırarak (örneğin Obama’nın büyük önem verdiği TPP Anlaşması’na karşı çıkarak) geçiştirmişti. Bu sayede, adaylığı kesinleştikten sonra “ılımlı sol” (ABD siyaset terminolojisine göre “liberal”) çevrelerin Trump’a karşı desteğini de sağlayabilmişti.

Yazının devamını İleri haber de okuyabilirsiniz: http://ilerihaber.org/yazar/dunya-barisina-acik-ve-guncel-tehdit-clinton-62532.html

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir