KA.DER: Hukuk Devleti ve Demokrasi İstiyoruz

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA.DER) Olağanüstü Hal (OHAL) ilanının ardından gözaltı ve tutuklamalarla ilgili açıklama yaptı.

“Hukuk devleti ve demokrasi istiyoruz” başlıklı açıklamada 15 Temmuz darbe girişiminin ardından en çok “demokrasi” sözcüğünün zikredildiğini hatırlatan KA.DER “Ancak OHAL’in ilan edilmesinin ardından yaşananlar, demokrasiye her gün yeni bir darbe vururken, “birlik ve beraberliğin” yerini, belirsizlik, umutsuzluk ve kaos alıyor” ifadelerine yer verdi.

Akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar, aydınlar, belediye başkanlarının ardından 6 milyon seçmenin oyunu alarak TBMM’ye giren HDP’li milletvekilleri de gözaltına alınmaya ve tutuklanmaya başlandığını hatırlatan KA.DER, açıklamasında “Bu gözaltılar sırasında milletvekillerine uygulanan şiddet, hukuka, insan haklarına, insan onuruna aykırıdır ve kabul edilemez. Gözaltına alınan insanlar hakkında kesin yargılarla konuşularak suçlama yapılamaz, hukuki süreç bitmiş gibi davranılamaz” dendi.
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“FETÖ soruşturması giderek, Türkiye’de muhalif seslerin tümünü susturmaya yönelik bir kıyıma evriliyor. Darbe girişiminin sorumlularına uygulanması mümkün olmayan idam cezası gündeme taşınarak Türkiye’nin yüzü Batı’dan Doğu’ya çevrilmeye çalışılıyor. Tüm bu gelişmelerden büyük endişe ve tedirginlik duyuyoruz.

“Kadınlar olarak, umudu yaşatmak, demokrasi, barış, huzur ve refah istiyoruz. Belirsizlikler içinde, içine kapanan ve bir yandan kendi içinde bir yandan da dünyayla kavga eden bir ülke istemiyoruz.

“Barış, demokrasi ve adalet istiyoruz”
“Demokrasi, adalet ve barış kadınlarla gelecek. Birlik ve barış için dayanışma zamanıdır. Kadınları dayanışmaya çağırıyor ve tek bir sesle barış istiyoruz, demokrasi istiyoruz, adalet istiyoruz diyoruz.

“Tüm siyasi partileri ve Cumhurbaşkanını, bu gidişe ‘dur’ demeye, hukuk devletini ‘herkes için eşit şekilde’ tesis etmeye, ‘demokrasiye sahip çıkmaya’ davet ediyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir