UNESCO raporuna göre son 10 yılda en çok gazetecinin öldürüldüğü ilk 5 ülke: Irak, Suriye, Filipinler, Meksika, Somali

Harita için tıklayınız


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) son 10 yılda öldürülen gazetecileri açıkladı. Rapora göre 2006 ile 2015 yılları arasında dünya genelinde 827 gazeteci öldürüldü. Arap coğrafyası, Asya & Pasifik, Latin Amerika ve Afrika bölgelerinde gerçekleşen saldırılarda en çok basılı medya sektöründe çalışanlar hedef alındı.

UNESCO’nun 2 Kasım “Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele Günü”nde yayınladığı “Gazetecilerin Güvenliği ve Cezasızlık Tehlikesi” adlı raporda son 10 yılda öldürülen gazeteciler, öldürüldüğü ülke, bölge, bünyesinde çalıştığı sektöre sınıflandırılarak analiz edilmiş.

 

2015: son 10 yılın ikinci en ölümcül yılı


Gazeteci ölümlerinde 2006 yılından beri dalgalanma görülse de bir önceki yıla göre % 4.8 artış var. Gazeteciler için son 10 yılın en ölümcül yılı 124 ölümle 2012 yılı iken, ikinci en ölümcül yıl ise 115 ölümle 2015 yılı oldu. Öldürülen gazeteci sayısı 2013 yılında 90’a gerilese de bu rakam 2015 yılına gelindiğine % 22 arttı.

Türkiye’den 5 gazeteci: Qader, Hammadi, Jerf, Dink ve Hayırsever

1 Ocak 2006 ile 31 Aralık 2015 tarihler arasında meydan gelen ölümleri kapsayan raporda son 10 yılda 827 kişi içinde Türkiye’den 5 gazetecinin ismi yer alıyor : İbrahim Abdel Qader, Fares Hammadi, Naji Jerf, Hırant Dink, Cihan Hayırsevener

 

En çok basılı medya sektöründe çalışan gazeteciler hedef alındı


Son 10 yıllık periyotta en çok gazeteci ölümleri, basılı medya sektöründe gerçekleşti. Öldürülen 827 gazetecinin 316’sı yani % 38,2’si basılı medya mensubuyken, basılı medya mensuplarını % 28,3 oranla televizyonda, % 20,7 oranla radyoda çalışan gazeteci ölümleri takip etti. Yaşamını yitiren gazetecilerin % 7.7’si bağımsız çalışan gazeteci veya blog yazarlarıydı. Ayrıca rapora göre  2015 yılında online gazetecilik sektöründe artan ölümlerin en önemli nedeni olarak Suriye’deki savaşı haberleştirmek isteyen serbest çalışan gazeteciler  görülüyor.

 


Öldürülenlerin % 93’ü yerel gazeteciler


2006’dan beri sahada yaşamını yitiren gazetecilerin büyük çoğunluğunu yerel gazeteciler, yani öldürüldüğü ülkenin gazetecileri oluşturuyor. Öldürülen 827 basın mensubunun sadece % 7’si yabancı gazetecilerken % 93’ü ise yerel gazetecilerden oluşuyor.

 


Arap ülkelerinde 234 gazeteci öldürüldü

Son 10 yılın verilerini içeren raporda gazeteci cinayetleri özellikle silahlı çatışmaların ve siyasi anlaşmazlıların yoğunlukta olduğu bölgelerde gerçekleşti. 827 basın mensubunun % 35’i arap ülkelerinde yaşamını yitirdi. Arap coğrafyasını 201 ölümle Asya & Pasifik bölgesi takip etti. Ayrıca Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde 176, Afrika’da ise 104 gazeteci öldürüldü.

En çok gazeteci ölümlerinin yaşandığı ilk 5 ülke arasında sırasıyla Irak, Suriye, Filipinler, Meksika ve Somali yer alıyor.

Soruşturmaların % 8’i çözüme kavuştu

UNESCO’nun üyesi olan ülkelere yaptığı bilgi talebi sonucunda elde edilen verilere göre son 10 yıl meydana gelen gazeteci cinayetlerinin sadece  % 8’i çözüme kavuşturuldu. 339 soruşturma halen devam ederken, 429 gazetecinin öldürülmesine dair ise UNESCO’ya herhangi bir cevap verilmemiş. Ayrıca raporda % 8’lik oran referans verilerek, gazeteci cinayetlerinin cezasız kaldığın vurgulanırken, kamuoyunun haber alma hakkını basın mensuplarını öldürerek engelleyen bölgelerde gazeteciliğin kuşatma altında olduğu ifade ediliyor.

Aşağıdaki listede son 10 yılda öldürülen gazetecilerin ayrıntılı bilgilerine ulaşabilirsiniz:


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Veri Muhabiri - Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği (AVVGD) Yönetim Kurulu üyesi. Lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında tamamladı. Şu sıralar Kadir Has Üniversitesi'nde Yeni Medya bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Veri gazeteciliği ve veri görselleştirme ile ilgileniyor.

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Son 10 yılda 827 gazeteci öldürüldü – Sadettin Demirel

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir