Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’ndan VPN Servislerinin Kapatılması İçin Talimat

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), operatörlere gönderdiği talimatla VPN servislerinin kapatılmasını istedi.

T24’ten Füsun Sarp Nebil’in haberine göre, 5651 sayılı kanunun 6 maddesinin 1 fıkrasının ç bendi çerçevesinde kapatılması istenen VPN servisleri Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN olarak sıralandı.

VPN servislerinden Türkiyeli kullanıcılara mesaj

Dün Zenmate VPN, gün boyunca Türkiyeli kullanıcılara şu bildirimde bulundu:

“Türkiye’de Facebook, Twitter, Whatsapp, YouTube, Skype ve Instagram erişimi engellendi. Bilgi alma hakkınızı özgür bırakmak için ZenMate yükleyerek telefon ve bilgisayarınızda aynı anda kullanabilirsiniz.”

TunnelBear ise Twitter’dan Türkiye’deki kullanıcılara kotasız hizmet vereceğini ”Türkiye’deki dostlarımız, #TunnelBear ile internet erişimi için sınırsız veriniz var, İnternet açıkken daha güzel” mesajıyla duyurdu.2016-11-05_15-04-30

VPN nedir?

VPN(Virtual Private Network), Türkçesiyle Sanal Özel Ağ, Internet bağlantımızı güvenli hale getirmenin en etkili yollarından birisidir. VPN hemen her türlü erişim engellemesini aşmak için kullanılabilir.

Özetle bir VPN sistemi, bizi internet üzerinde sanal olarak başka bir ülkeye taşır . O ülkedeki internet hizmetlerinden faydalanmanızı sağlar. Dolayısı ile sadece belli ülkelerde geçerli olan erişim engellemeleri kolayca aşılabilir.  Ayrıca VPN bağlantısı gerçekleştirdiğiniz ülkeye kadar trafiğiniz de şifrelenir. Dolayısıyla internet bağlantınız daha güvenli bir hale gelir, ISS ve diğer şirketlerin, kurumların gözetiminden de kurtulmuş olursunuz. (Ali Rıza Keleş, Twitter Yasağını Güvenle Aşma Kılavuzu, 21 Mart 2014, bianet)

Uydunet abonelerin hızını 1mbit’e sabitledi

Uydunet, hiçbir açıklama yapmadan, ülke genelinde abonelerin hızını 1mbit’e sabitledi. İnternet siteine ise “Ülke genelinde arıza” notu düştü.

Türksat da web sitesinde, ülke çağındaki arızanın “Türksat’tan kaynaklı olmadığını” ifade etti.

Ne olmuştu?

11 Eylül’de belediyelere kayyum atanmasının ardından Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Van, Elazığ, Dersim, Antep, Urfa, Kilis ve Adıyaman’da internet erişimi kesilmişti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın 25 Ekim’de gözaltına alınmasının ardından da aynı 11 ilde internete erişim günlerce sağlanamadı.

Dün HDP’li vekillerin gözaltına alınmasının ardından ise Türkiye genelinde internete erişimde sıkıntılar yaşanmaya başladı.

Başbakan Binali Yıldırım dün yaptığı açıklamada “Güvenlik açısından zaman zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir, bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale dönecektir” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye genelinde yaşanan bu sorun internetle alakalı” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir