HDP eş genel başkanlarının da dahil olduğu 11 milletvekili evleri basılarak gözaltına alındı

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) eş genel başkanların da dahil olduğu 11 milletvekili, sabaha karşı 01:00 civarında yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alındı.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Ziya Pir, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım gözaltında.

HDP’li milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk hakkında yakalama kararı var.

HDP bugün saat 10:00’da parti genel merkezinde, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve milletvekillerinin açıklama yapacağını duyurdu.

Başsavcılık’tan açıklama
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı operasyonla ilgili açıklama yaptı.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, HDP Milletvekilleri Demirtaş, Yüksekdağ, Önder, Pir, Yıldırım ve Taşçıer hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma, suç işlemeye tahrik ve terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

Soruşturma kapsamında söz konusu milletvekillerinin dokunulmazlıklarının TBMM tarafından kaldırıldığı vurgulanan açıklama şöyle:

“Yürütülen soruşturma sonucunda yukarıda ismi geçen milletvekillerinin, atılı suçlar yönünden kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunması sebebiyle haklarında arama ve gözaltı kararı verilmiş ve icra edilmiştir. Soruşturma derdest olup, gelişmelerden kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.”

Demirtaş Diyarbakır’da, Yüksekdağ Ankara’da gözaltına alındı


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, saat 01.00 sıralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirntaş’ı gözaltına almak üzere merkez Kayapınar İlçesi’ndeki konutuna gitti.

Demirtaş’ın avukatları ile HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve Muş milletvekili Ahmet Yıldırım ile birçok partili de Demirtaş’ın evine gitti. Demirtaş burada gözaltına alındığını Twitter’dan duyurdu.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da Ankara’daki evinde gözaltına alındı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir