Dünyada Sadece Alakır Nehri’nde Yaşıyorum, Hes’ler ile Yokedilmek İsteniyorum”

Alakır Nehri Kardeşliği Platformu Alakır Alası’nın Hes’ler nedeniyle yokedilmek istediğini yazdı. Resmi sitelerinde yaptıkları açıklamada şöyle dendi:

“REİS şirketine ait DEREKÖY HES projesinin ÇED raporuna açılan davada Danıştay Mahkemesi’nin;
“1. Derecede Doğal SİT Alanı niteliğinde olduğu 2014/8898 nolu yargı kararı ile sabit olan Alakır Çayı üzerinde HES projesinin yapılmasına olanak bulunmamaktadır” kararına (2016/1078 nolu) rağmen Antalya Valiliği halen hukuksuzca devam etmekte olan inşaatı durduracağına şirketin “yeni” ÇED raporunu yeterli bulup nihai kabul ettiğini duyurdu!! (http://www.csb.gov.tr/iller/antalya/index.php…)”

Platform herkesi destek olmaya çağırdı.

Alakır Alası Hakkında

Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde yaklaşık 70 kilometre uzunluğunda, Beydağları’ndan doğupAkdeniz’e inen Alakır Nehri, HES’lerin tehdidi altında. 4’ü tamamlanmış, 4’ü proje veya yapım aşamasındaki HES’ler nedeniyle suyunun önemli bölümü demir borulara hapsedildiği için nehrin beslediği Alakır Vadisi’ndeki doğal yaşam da tehdit altında. Alakır Nehri ve beslediği Alakır Vadisi, Danıştay tarafından 1’inci Doğal SİT Alanı olarak ilan edildi, ancak Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu mahkemenin bu kararını henüz uygulamadı.

ULUSLARARASI BİLİM DERGİLERİNDE YAYINLANDI
Bölgedeki HES projelerine karşı köylüler ve doğaseverler tarafından yürütülen mücadele devam ederken, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve eğitim Enstitüsü ve Recep Tayyip ErdoğanÜniversitesi’nden bilim adamları, çok önemli bir keşfe imza attı. Recep Tayyip ErdoğanÜniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Davut Turan, araştırma görevlileri Esra Doğan ve Cüneyt Kaya ile birlikte yürütülen bilimsel çalışmalar sonunda, bölgede yeni bir balık türü keşfedildi. Türe ilişkin hazırlanan bilimsel makale, uluslararası bilim dergilerinde yayımlandı. Bu yayının ardından “Alakır Alası” olarak adlandırılan bu balık, 2014 yılında keşfedilen dünyanın en şaşırtıcı ve etkileyici 20 hayvan türünden biri olarak seçildi.

Dr. Mahir KANYILMAZ
EN ETKİLEYİCİ LİSTEDE 14’ÜNCÜ SIRADA
Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü’nden Dr. Mahir Kanyılmaz, bölgede alabalık kuluçkahaneleriyle ilgili yürüttükleri çalışmalar sırasında, vücudu yeşilimsi ve gümüşi üzerinde siyah ve kırmızı benekler bulunan bu türü bulduklarını söyledi. Prof. Dr. Davut Turan ve arkadaşlarıyla birlikte yaptıkları bilimsel çalışmalarda yeni bir tür olduğunun belirlenmesinin ardından uluslararası bilimsel dergilerde yayımlandığını belirten Dr. Kanyılmaz, “Büyük ilgi gördü ve 2014’te keşfedilen en şaşırtıcı, heyecan verici 20 hayvan türü arasında 14’üncü sırada yer aldı” dedi.

HES’LER NEDENİYLE CİDDİ TEHDİT ALTINDA
Yeni türü İngilizce ’Alakır trout’, Türkçe ’Alakır alası’ olarak adlandırdıklarını belirten Dr. Kanyılmaz, “Tüm alabalık türleriyle karşılaştırdık ve bilimsel olarak birçok fark belirlendi. Dünyada sadece Antalya Alakır Nehri’nde yaşayan endemik bir balık. Popülasyonu çok yüksek değil. Maalesef bölgede yapılan HES’ler dolayısıyla balığın soyu ciddi derecede tehdit altında. Balığın hayatını kurtarmak için üretilmesine yönelik bilimsel çalışmalar da başlattık ve bir kısmını tamamlayıp uluslararası bilim dergilerine gönderdik” dedi.

O LİSTEDE NELER VAR?
“Alakır Alası”nın dünyanın en şaşırtıcı ve etkileyici 20 hayvan türü arasında gösterildiği listede, dünyanın çeşitli bölgelerinden yaprak kuyruklu kertenkele, buzul deniz anemonu, ağaçta yaşayan olinguito, iskelet karides, şeffaf salyangoz, amip şeklindeki protist, altın sırtlı şehir kurbağası, Tinkerbell peri sineği, Isabel saki maymunu, mantar görünümlü bir canlı Dendrogamma Enigmatical, kuş dışkısı şeklinde örümcek, tüy yumağı, gececi kertenkele, güzel gözlü karides, bryde balina, Araguaia Nehri yunus balığı, Atlantik Denizi leopar kurbağası, zıplayan örümcek ve soyu tükenmiş Anzu Wyliei dinozoru gösterildi.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir