CHP Çocuk İstismarını Önleme Komisyonunu ve Raporunu Eleştirdi

TBMM Çocuk İstismarını Önleme Komisyonunun CHP’li üyeleri, bugün Meclis Başkanlığına teslim edilecek rapora şerh koyduklarını açıkladı.

TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında bilgi veren CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, CHP’li üyeler olarak değişik sebeplerle katılmadıklarını söyledi.

Bianet’te yer alan haberde, Komisyonun dört partinin ortak önergesiyle kurulduğunu ancak Komisyon Başkanlık Divanının sadece AKP’li üyelerden oluşturulduğunu ifade eden Bekaroğlu, raporun internet taramasıyla elde edilebilecek bilgilerin boca edildiği bir akademik çalışmaya dönüştürüldüğünü savundu.

Bekaroğlu komisyonun alanlara çıkmadığını, devlete bağlı yuvalara, cezaevlerine, Suriyelilerin kaldığı kamplara gitmediğini, bütün zamanını uzman dinlemekle geçirdiğini, onların da teorik bilgi sunduğunu anlattı.

Teorik bilgileri derlemek için böyle bir komisyonun kurulmasına gerek olmadığını söyledi.

“Raporun hiç olumlu yanı yok mu? Var. Teorik de olsa bu bilgilerin kitapta bulunması faydalıdır. Araştırmacılar için kaynak olabilir.”

Cezaevlerinden çocuk istismarlarıyla ilgili ciddi haberler geldiğini, Ankara’da iki kuruma önceden haber verilerek yapılan ziyaretlerin dışında durumun ne olduğunu görecek çalışma yapılmadığını belirtti, bu nedenle komisyonun görev yaptığı süre içinde caydırıcılık etkisi de gösteremediğini ifade etti.

Bekaroğlu çocuk işçiliği konusuna hiç girilmediğini, komisyonun çalışmaları sırasında hiç bakan dinlenmediğini, eğitim sisteminin bu olaylara nasıl etki ettiğinin araştırılmadığını da söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da komisyon çalışmaları sırasında muhalefet anlayışıyla hareket etmediklerini, eğitim sistemiyle ilgili söylediklerinin raporda sadece iki cümle ile yer aldığını söyledi.

Kayışoğlu, “Hemen hemen bütün uzmanlar, 18 yaş altı evliliklerin kesinlikle yasaklanması ve cezai yaptırım uygulanması gerektiğini söylediler. Ancak bundan bile sonuç çıkaramadık. Çocuk evliliklerin yasaklanması rapora mutlaka açık şekilde konulmalıydı” dedi.

Bekaroğlu ayrıca önerilerin hemen hemen tamamının çok genel, yuvarlak cümlelerle yapıldığını belirtti, katıldıkları en önemli noktanın, TBMM’de çocuk hakları inceleme ve izleme komisyonu kurulması önerisi olduğunu bildirdi.

“Komisyonun kurulmasının üzerinden altı ay geçti. Bu altı ay boşa harcandı.

“Toplumdaki duyarlık da söndürüldü ve örtüldü. Karaman’daki olayın ardından toplumda duyarlılık vardı, ihbarlar artıyordu. Meclis araştırıyormuş gibi yaptı ama araştırmadı.

“TBMM, vaktini boşa harcamıştır.

CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt da “Bu komisyon toplumun önünü açıcı, TBMM’nin onurunu yükseltici işlevini ortaya koyan çalışma gösterememiştir” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir