Gazeteci örgütlerinden haber alma hakkı için çağrı

Cumhuriyet’e yönelik soruşturma kapsamında 16 gazete yazar, çalışan ve yöneticisinin gözaltına alınması basın meslek örgütleri tarafından protesto edildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti (ÇGD), DİSK Basın İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Cumhuriyet gazetesi önünde açıklama yaptı.

Eren: Direnerek, dayanışarak aşacağız

Basın açıklamasında konuşan DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren şunları söyledi:

“Gazeteciler olarak kara günler yaşıyoruz. Kar maskeli adamlar gelip gazeteleri basıyor. Çizgi film kanalları kapatılıyor, 70 yaşında insanın evi basılıyor… Her gün basın için kara bir gün. Yüzlerce meslektaşımız içerde yüzlercesi işsiz kaldı. Cumhuriyet’e saldırıyla daha karanlık bir güne uyandık. Bu karanlığı direnerek, dayanışarak aşacağız. İktidarın söylediği dışında ses çıkmasın istiyorlar. Biz gazeteciler haber yapmaya devam edeceğiz. İzleyicileri okuyucuları da haber alma hakları için hep beraber direnmeye davet ediyoruz.”

Önderoğlu: Birlikte hareket etme zamanı

RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu da “Cumhuriyet olarak tanıdığınız bütün gazeteciler bugün gözaltında” dediği konuşmasına şöyle devam etti:

“Aydın Engin bir darbeden kurtuldu bugün bir darbe ile tekrar gözaltına alındı. Türkiye’nin tek sesliliğe sürüklendiğine RSF olarak tanığız. Hükümete yakın meslektaşlara 20 yıl önce destek vermiştik hala geç değilse kendilerini vicdanlarına sahip çıkmaya ve bu bahanelerle meslektaşlarının üzerindeki baskıya karşı çıkmalarını diliyorum. Bu zaman birlikte hareket etmek zamanıdır.”

Güç: Faşizmi haklı kılma eşiği

ÇGD İstanbul Temsilcisi Uğur Güç ise gözaltındaki gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

“Bu eşik faşizmi haklı kılma eşiğidir. Tek adamcı anlayış Türkiye basının çınarı Cumhuriyet’e saldırdı. Her gün yenisine şahit olduğumuz bu durum özgür düşüncenin temeline oturttuğu toplumu yok etmek içindir. ÇGD olarak aydınlığın sözvüsü cumhuriyet gazetesinin yanındayız. Gözaltıların serbest bırakalıması için mücadele kararlılığımızı sürdüreceğiz.”

Nasuhbeyoğlu: Tek sese biat etmeyeceğiz

TGS İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Vural Nasuhbeyoğlu ise “Bu karanlık günler birlikte mücadele ile geçecek” dedi.

“Bu günler geçmeyecek. Hafta sonu 26 gazete ve dergi kapatıldı. Cumhuriyet Gazetesi’nin 18 yazarı gözaltına alındı evlerinde arama yapıldı. Ne buldular evlerinde? Silah mı buldular? Gazetecilik faaliyetinden başka bir şey bulamadılar. Savaş ve kalemlerini kana batırmış gazetecilik istiyorlar. Bugün cumhuriyet yarın başka bir gazete. Mesleğe ve halkın haber alma hakkına sahip çıkmak için hangi gazetede çalışırsak çalışalım gerçekleri ortaya çıkalım. Barış isteyenlerin sesini kesmek istedikleri için korkuyorlar Cumhuriye’tten. AKP bizi tek sese mahkum etmek istiyor. Tek sese biat etmeyeceğiz. Bu karanlık günler birlikte mücadele ile geçecek.”

Basın örgütleri herkesi Cumhuriyet ile dayanışmaya, gazete önüne nöbete çağırdı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir