Gazeteci Kadri Gürsel Hakkında da Gözaltı Kararı

Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarlarına yönelik sabah saatlerinde başlatılan operasyon kapsamında Cumhuriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve yazarı Kadri Gürsel hakkında da gözaltı kararı verildi.

Ayrıca muhasebe müdürü Günseli Özaltay hakkında da gözaltı kararı çıkartıldı.

Kadri Gürsel, gözaltı kararı ile ilgili olarak Twitter hesabından mesaj paylaştı:

Gözaltı kararı verilen isimler

Cumhuriyet gazetesinden alınan son bilgilere göre, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mali Müşavir Eser Sevinç, yazar Hakan Kara, yazar Hikmet Çetinkaya, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Bülent Utku, yazar Güray Öz, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kuruul Üyesi Önder Çelik, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Yener, Cumhuriyet Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay ve yazar Aydın Engin gözaltında.

Hakkında gözaltı kararı bulunan ancak yurtdışında olan isimler Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay ve gazeteci Nebil Özgentürk.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, evinde arama yapıldı ve yaş nedeniyle gözaltına alınmadığı belirtildi. Ayrıca Turhan Günay ve Hakan Kara’nın evindeki bilgisayar ve laptoplara el konularak Vatan Emniyet’e götürüldü.

Kadri Gürsel hakkında

1961’de İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1986’da Ankara’da haftalık Yeni Gündem haber dergisinde başladıktan sonra ağırlıklı olarak dünya haberleri ve dış politikayla ilgili konularla ilgilendi.

Yeni Gündem’in 1988’de yayın hayatına son vermesinin ardından 1993’e kadar, sırasıyla Cumhuriyet, Güneş ve Sabah gazeteleri ile Nokta dergisinde editörlük ve muhabirlik yaptı.

1993-1997 arasında Agence France-Presse’in (AFP) İstanbul muhabirliğini yaptıktan sonra Milliyet grubunun bünyesinde bir yıl süreyle çıkan haftalık Artı Haber dergisinin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi.

1995’te Güneydoğu’da PKK tarafından kaçırılarak alıkonulduğu sırada yapmış olduğu gözlemleri aktardığı, 1996 tarihli “Dağdakiler” adlı bir de kitabı bulunmakta.

Ardından, 1998’de katıldığı Milliyet gazetesinde bir yıl kadar yazıişleri editörlüğü yaptıktan sonra gazetenin dış haberler müdürlüğüne getirildi ve 2008’in sonuna kadar bu görevde bulundu.

Bunun yanı sıra Washington DC merkezli Al-Monitor internet sitesindeki “Turkey Pulse” bölümünde yazdı.

Urfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan patlama sonrası kişisel twitter hesabı üzerinden yazdığı yazılar nedeniyle Milliyet Gazetesi tarafından işinden çıkarıldı. 13 Eylül 2015’te gazetesine geçti ve burada yazılarını Nisan 2016’ya dek sürdürdü.

Kadri Gürsel Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü’nin (IPI) Türkiye Ulusal Komitesi başkanlığını yaptı.

8 Mayıs 2016’da Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.