Cumhuriyet’e operasyon: AydınEngin ve HikmetÇetinkaya da gözaltına alındı

CNN Türk’ün aktardığına göre Sabuncu İstanbul’da, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi Öz ise Ankara’daki evinde gözaltına alındı. Sabuncu ve Öz’ün evinde de arama yapılıyor. Haberde İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay için de gözaltı kararı bulunduğu ancak Atalay’ın yurtdışında olduğu belirtildi.

Cumhuriyet, gözaltına alınanlar arasında ayrıca Aydın Engin, yazar Hikmet Çetinkaya ve yöneticilerden Hakan Kara’nın da bulunduğunu, çizer Musa Kart’ın evinde de arama yapıldığı duyurdu.

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi ise ‘Cumhuriyet’e FETÖ ve PKK’ya yardım operasyonu’ başlıklı haberinde yönetici konumundaki 13 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığını kaydetti.

Haberde şöyle dendi: “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gazete yöneticisi 13 isim hakkında gözaltı kararı verildi. Dosyadaki toplam şüpheli sayısının 15 olduğu Orhan Erinç’in yaşlı olması sebebiyle sadece evinde arama yapılacağı, Can Dündar’ın ise yurtdışında firari olduğu bilindiğinden hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.”

Haberde, Cumhuriyet gazetesiyle ilgili iddialar şöyle sıraladı: “Gazetenin özellikle 17/25 Aralık girişimi ardından Fethullahçı Terör Örgütü lehine yayınlar yaptığı, FETÖ yayın organı Zaman Gazetesi ile ortak manşetler attığı, örgüt tarafından servis edilen haberleri yayınladığı konuşuluyordu. Can Dündar’ın genel yayın yönetmenliğine getirilmesi ardından gazetenin örgütün kontrolüne girdiği ileri sürülüyordu.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir