Cumhuriyet Gazetesi Önünde Okur Direnişi

Sabah erken saatlerde Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, okur temsilcisi Güray Öz’ün evi basılmasıyla başlayan Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon, 14 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmasıyla devam etti.

Haberin duyulmasının ardından gazete okurları sosyal medyadan destek çağrısı yapmaya ve gazetenin Şişli’deki binanın önüne gelmeye başladı.

Daha sonraki saatlerde Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mali Müşavir Eser Sevinç, yazar Hakan Kara, yazar Hikmet Çetinkaya, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Bülent Utku, yazar Güray Öz, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kuruul Üyesi Önder Çelik, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Yener, Cumhuriyet Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay ve yazar Aydın Engin gözaltına alndığı bilgisi geldi.

Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay ve gazeteci Nebil Özgentürk hakkında gözaltı kararı var ancak yurtdışında oldukları için gözaltına alınmadılar.

Saat 11.00 sularında gazete binası öne kalabalıklaşmaya başladı. Gazete çalışanları bina önüne gazete stantı kurdu.

Sosyal medyada saat 12.00’da Cumhuriyet gazetesi binası önünde buluşma çağrılarının artması üzerine saat 12.10 civarında binanın bulunduğu sokağa bir polis midibüsü ve bir de TOMA geldi.

Cumhuriyet gazetesi danışmanı ve yazarı, IPI Yönetim Kurulu Üyesi gazeteci Kadri Gürsel ile Cumhuriyet Gazetesi’nin muhasebe müdürü Günseli Özaltay hakkında da gözaltı kararı verildiği haberi 13.00’da geldi.

Destek için gelenler ellerinde “Özgür Basın susturulamaz”, “Boyun Eğme” dövizleri ve Cumhuriyet gazetesi tutuyor.

(Bianet)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir