Doğa Derneği: Şah kartalların ölüm sebeplerinden biri elektrik çarpması

Ergin şah kartal. Fotoğraf: Silas Olofson

Doğa Derneği,  Şah kartalların ölüm sebeplerinden biri elektrik çarpması olduğunu belirterek, kuşların genelde ölüm sebeplerinin direklerin kötü tasarlanmış olmasıyla ilgili olduğunu açıkladı.

Resmi İnternet sitesinde yaptığı açıklama şöyle:

Kötü Tasarlanmış Direkler, Elektrik Çarpması Sonucu Kuşlar Ölüyor

“Basit kırmızı plastik parça. Şah kartalların ölüm sebeplerinden biri elektrik çarpması. Her ne kadar kafamızda çok daha karmaşık senaryolar canlanıyorsa da kuşların genelde ölümün sebebi direklerin çok kötü tasarlanmış olması ve fotoğraftaki gibi bir kırmızı plastik parçanın elektrik hattına takılmamış olması.”
“Çok farklı tipleri olsa da temelde bir elektrik direği iki yöndeki elektrik tellerini gerer. Gergiler arasında izolasyon malzemesi vardır yani tel genelde düz tek parça bir şekilde devam etmez. Topraktan izole olan bu iki hat birbirine ince bir telle bağlanır ki elektriği iletebilsin. Kuşlar hem bu tele hem de direğin kendisine aynı anda dokunurlarsa ölürler yani direğe tüneme denemeleri ile ölümleri bir olur.”

Teller izole edilmelidir

“Bundan kaçınmak için ekteki plastik parçanın hatlara eklenmesi ve şah kartallar gibi büyük kanatlı kuşlar için direğin yakınındaki tellerin izole edilmesi gerekli. İşte bu kadar basit bir plastik parça hatlara eklenmediği için her gün yüzlerce kuşun ölümüne sebep olmaktayız. “

14695423_10154668358716591_7767825231666339951_n

Tüm Anadolu İçin Bunu Yapmamız Zor Ama Elektrik Dağıtıcınızı Bilgilendirebilirsiniz


“Tüm Anadolu’yu gezip bu durumu tespit etmemiz ne yazık ki mümkün değil ama bulduğumuz şah kartal yuvaları için önlem alacağız, siz de elektrik dağıtıcınızı bu konuda bilgilendirebilir, Bu uygulamayı talep edebilir ve pek çok kuşun hayatını kurtarabilirsiniz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir