20 Kasım’da Arkaoda’da hayvan hakları etkinliği düzenleniyor

20 Kasım’da Arkaoda’da hayvan hakları etkinliği düzenleniyor. “Her Şey Hakkında Konuşmalar” üst başlığı ile sürecek olan söyleşi serisinin ilk buluşmasında genel olarak veganlık ve veganlık ile feminizm, iktidar ve müzik arasındaki ilişkileri tartışılacak. Ayrıca mekanda söyleşi konuları kapsamında bir kitap standı da yer alacak ve akşam saatlerinde ise Hedonutopia ve Z Axis konserleri gerçekleştirilecek.

Programın detayları şöyle:

1.Oturum:

14.00 – 14.30: “Yoldaş Ben Veganım” – Refika Kortun

Refika Kortun konuşmasında bizlere; feminist ve genel olarak sol hareketin insan odaklı bakış açısının, insan olmayan dişilerin ve hayvanların taciz, tecavüz, sömürü ve katliama maruz kalmalarını farkında olmadan norm olarak kabul etmelerinden, bunun yanında feminist hareketin hayvan yiyen, giyen ve sömüren bireyler tarafından devam ettirildikçe hiçbir şeyi değiştiremeyeceğinden bahsedecek.

14.45 – 15.15: “Bir Hayvan Felsefesi Nasıl Olabilir?” – Can Batukan

Can Batukan, bir hayvan felsefesinin nasıl olabileceğinden bahsederken, aynı zamanda vejetaryenlik, hayvan etiği ve hayvan özgürleşmesi gibi konularda önerilerde bulunacak. Batukan’ın “Anima-lizm: İnsan, Hayvan ve Bitkilerde Ruh Üzerine” başlıklı bir de kitabı bulunuyor.

15.15-15.30: Soru-Cevap

2. Oturum

15.45-16.15: “Canlı türleri Arasında Eşitlik İçin Black Metal Dinlemek” – Emre Karacaoğlu

Konuşma boyunca belki de birçoğumuzun için ilk kez şahit olacağı bir konudan, Black Metal’in türler arası eşitliği savunduğundan bahsedilecek ve bu konu tartışmaya açılacaktır.

16.30-17.00: “Punk/hardcore kültürü, Hayvan Hakları ve Veganizm” – Zülal Kalkandelen

Gazateci/Yazar Zülal Kalkandelen konuşmasında; 70’lerin sonuna doğru punk kültürü içinde bir yeraltı akımı olarak gelişen anarcho-punk’ın hayvan hakları ile ilişkisini ele alacak. Hardcore / Punk gruplarının şarkı sözleri aracılığıyla bilinçlendirdiği kitleler sayesinde et bağımlılığına indirdiği darbe ve müziğin politik gücü konuşmanın temelini oluşturacak. Müzik eleştirmeni de olan Zülal Kalkandelen, veganizm üzerine ilk Türkçe yazılı kaynak olarak Propaganda Yayınları tarafından yayınlanan “Veganizm: Ahlakı, Siyaseti ve Mücadelesi” adlı e-kitabın Can Başkent ile birlikte ortak yazarıdır.
17.00-17.15: Soru-Cevap

17.30: Konser: Hedonutopia

“Bir var bir yok gibidir ses, renk verip ölümü uzaklaştıran ve dönüşümün sarmala uzanışını sağlayan. Bu karanlık döngüde renkler oyun oynamaktadır sizinle… Homurdanan synthler, parıldayan efektif gitarlar ve melankolik vokaller eşliğinde sarmalda dönmeye başlamışsınızdır bile…”

https://www.facebook.com/hedonutopia
3.Oturum

18.45-19.15: “Vegan tekillik Bizi Saymayın!” – Nizam Kompanyero

Konuşmada saygıdan, saygının bir güç alanı olduğundan, bunun yanı sıra tekilliğin sayılamıyor oluşu ve kudretinden ve “ben”, “başka” gibi kavramların insan merkezci olmaktan çıkarılıp tekillik olarak düşünülebilirliğinden ve tüm bunların veganlık ile ilişkisinden bahsedilecek.

19.20-19.50: “Hayvan Hakları Hareketinde Refahçı Ana Akım ve Hayvan Hakları Karşı Hareketi” – Gülce Özen Gürkan/Berk Efe Altınel

Ana akım modern hayvan hakları hareketinin mutlu sömürü fikrini pazarlayan bir hareket olduğundan bahsedilecek ve bu fikrin karşısına refahçı geleneğin faydacı kurumsal altyapısını da reddeden, mutlu sömürü fikrine karşı çıkan Hayvan Hakları Hareketi konulacak ve bu hareketin abolisyonu, yani birer hak sahibi kişi olan insan harici hayvanların insan aracı olarak kullanımının ortadan kalkmasını amaçladığına ve bu amacın asgari karşılığının da veganlık olduğuna değinilecek.

19.50-20:00 Soru-Cevap
20:00 Konser: Z · AXIS

Z · AXIS, Barış Yavuz’un tek kişilik müzik projesi. 2015’te ilk Ep’si Digital missing’i Partapart Records’dan çıkardı ve ardından birçok single, bir kaç remix yayınladı. Müziğini sürüngen basslar, uçuşan vokaller ve ezber bozan beatler üzerine temellendiriyor. Ağırlıklı olarak Londra, Manchester ve Bristol’lü bir çok producer’dan ilham alıp, Future Garage, 2step, Bass, Electronica janrları arasında mekik dokuyor. İstanbul’da birçok mekanda canlı performans yapmış olan Z · AXIS yeni albümünü 2017 yılının başlarında yayınlayacak.

Daha fazla bilgi için tıklayınız: https://www.facebook.com/aevom14th

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir