CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Ülkede Darbe Oldu, Darbeyi AKP Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonominin durumundan, yatırımlardan, Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamalarından bahsetti.

Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

“Termik santrale eski bakanlar karşı çıktı”

“Amasra gibi Karadeniz’in incisi olan bir yeri neden kirletiyoruz? Amasra’ya termik santrale eski bakanlar Veysel Eroğlu, Erdoğan Bayraktar, İdris Güllüce, Fatma Güldemet Sarı karşı çıktı. Yeni bakan ‘termik santral yapacağım’ dedi.

“Adamına göre ÇED raporu hazırlanırsa olumlu çıkar. Amasra’ya gidip, görün, Amasralılarla konuşun. Elinizi vicdanına koyup kararınızı verin.”

“Tekirdağ yolu 11 yıldır bitmedi”

“Bu kadar yol ve köprü yapmaktan övünen iktidar, Tekirdağ’a gelince duruyor. Tekirdağ’daki yol 11 yıldır bitmiyor. Sayın Başbakan’a çağrı yapıyorum.

“İki yolun yapımını belediyeye devredin, o yolu yapacağız. Tek isteğimiz var, yol yapımını belediyelere devredin.”

“Başbakansın, niye şikayet ediyorsun?”

“Cumhurbaşkanının gittiği Bursa’da bir vatandaş işsizim diye bağırıyor. Binali Yıldırım işsizliği önleyeceğiz diyor mu? Demiyor.

“Bursa’da bir başka vatandaş, ‘Dört çocuğum var, dördü de aç’ diyor. Dört çocuklu baba, hüngür hüngür ağlıyor. Buna hangi vicdan dayanır.

“5 milyon 870 bin işsiz var, üniversite mezunları arasında işsiz daha fazla. Esnaf faiz batağı içinde.

“Başbakan faizlerden şikayetçi. Sen başbakan değil misin? Sen niye şikayet ediyorsun? Senin şikayet etmeye hakkın yok.

“Sayın Cumhurbaşkanı da faizlerden şikayetçi, çok yüksek diyor. Faizler yüzde 1’i geçemez diye Meclis’e teklif getir, destek vereceğim. Getiremezler, abileri izin vermez. Faizleri yüzde 1’e indiren düzenlemeyi getir, destek vereceğim.”

“Türkiye’nin OHAL’den çıkması lazım”

“Türkiye’nin OHAL’den [Olağanüstü Hal] çıkması, normalleşmesi lazım. Her şeyi dolara bağlayan sensin. Köprüyü, otoyolu dolara bağlayan sensin. Teşekkür ediyoruz yine de, ‘Dolar artışına CHP yol açtı’ demedi.

“Senin adaletin sorgulanacaksa ben sorgulayacağım. Ben bu ülkede kim olursa olsun adaletle yargılanmasını istiyorum. Gazetecileri hapse atıyorlar. Ellerine silah alıp birini mi yaraladılar? Gazetecinin bir tek silahı var, o da kalem.

“Bilim insanlarını da hapse atıyorsunuz. Necmiye Alpay, darbe döneminde hapse atılmıştı, bugün de hapse atıldı. Bugünün 12 Eylül döneminden bir farkı yoktur, aynı koşullar var.

“Bu ülkede darbe oldu, darbeyi AKP’e yaptı. Gazetecileri aydınları öğretmenleri öğrencileri askerleri hapse attı. Sadece Hatay’da 929 öğretmen açığa alınıyor. Ya bu çocuklara kim ders verecek?

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması

“Demokrasi askıya alınarak darbe ile mücadele edilmez.

“Bir yapının terör örgütü olup olmadığına devletin güvenlik raporlarına değil, AKP ile ilişkileri bakılarak karar veriliyor.

“Sayın Cumhurbaşkanı ‘Ne istediniz de almadınız’ dedi. Sayın Binali Yıldırım’a soruyorum; Neleri istediler, siz neleri verdiniz.

“17 Aralık silahlı bir eylem değildi, niye 17 Aralık’ı milat alıyorlar? Kendi yolsuzlukların üzerini kapatmaya çalışıyorlar.

Ortadoğu’da ilişkiler

“Cumhurbaşkanı anayasal sınırlar içine çekilsin. Hükümet, yargı, medya kendi işine baksın. Bu ülkenin başbakanı var, bakanları var. Bir hükümetten iki farklı ses çıkıyor.

“‘A, B, C, planımız var’ diyor. Sorumluluğu olmayan biri söylüyor. Kim söylüyor, cumhurbaşkanı söylüyor. Niye Türkiye’yi zor duruma sokuyorsun. Sorunun kaynağı Türkiye oldu.

“Eskiden Ortadoğu’da sorun çıksa başvurulan kaynak Türkiye’ydi, şimdi sorunun kaynağı Türkiye. Kabile reisi bile Türkiye’yi azarlıyor.”

Başkanlık tartışması

“Anayasayı değiştirelim, bu kişiye göre anayasa yapalım diyorlar. Ona da itiraz ederse ne yapacağız? Sayın Bahçeli’den istirhamım var. Gel bu kişiyi kral yapalım. Bir televizyon kanalı bağlayalım, sabah akşam konuşsun.

“Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partiyle ilişiği kesilir. Kesildi mi, kesilmedi.  Bu kadar yetkiyi sen hangi gerekçeyle istiyorsun?”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.