“Terörist El-Nusra”yla Diplomatik Temasları Nasıl Yürütüyorsunuz?

Kürkçü, Dışişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde; Rusya Devlet Başkanı V. Putin’in,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’la  görüşmesi sırasında El-Nusra’nın Halep’i terketmesi konusundaki “rica”sını sordu.
19 Ekim 2016 tarihinde muhtarlar toplantısı sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı V.Putin’le görüştüğünü belirterek “Görüşmede Halep’i konuştuk. Saat 22.00 itibarıyla orada hava bombardımanlarını durdurduklarını ifade ettiler. El-Nusra’nın orayı terk etmesi noktasında kendilerinin ricaları oldu. Arkadaşlarımıza bu konuda gerekli talimatı verdik, onlar da bu çalışmayı yapmak suretiyle, ‘El-Nusra’yı Halep’ten çıkarmak ve Halep halkının bu noktadaki huzurunu sağlamak için bir çalışmanın içerisinde olalım’ diye aramızda böyle bir mutabakatı görüştük.” demiştir.

El Kaide’nin devamı niteliğinde olan El-Nusra Cephesi Türkiye’nin kabul ettiği terör örgütleri listesindedir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 14 Mayıs 2014’te yaptığı güncellemede, El-Nusra Cephesi’ni El-Kaide’den ayrı bir terör örgütü olarak listesine dahil etmişti. Türkiye bu değişikliği 3 Haziran tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla mevzuata dahil etti.

Son olarak Siz Dışişleri Bakanı sıfatıyla 16 Ekim 2016’da verdiğiniz demeçte “Halep’ten El-Nusra teröristlerinin bir an önce temizlenmesi gerekiyor. Bu bölgede özellikle, muhalefetin de El-Nusra’dan ayrılması gerekiyor” demiştiniz.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki demeçlerinde de El-Nusra’nın statüsünü tartışmalı hale getiren beyanlarda bulunmuş,  21 Haziran 2016’da STK’larla bir araya geldiği iftar yemeğinde “Eğer DAİŞ’e karşı olanlar terör örgütü değilse o zaman El-Nusra’ya niye terör örgütü diyorsunuz? El-Nusra da DAİŞ’e karşı çok ciddi mücadele veriyor.” demiştir.

Bu Gerekçeyle;

Suriye’de faaliyet gösteren El-Nusra Cephesi isimli örgüt Türkiye’nin tanımladığı “terör örgütleri” listesinde midir?
El-Nusra Cephesi BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de faaliyette bulunan terörist örgütler listesinde yer almaktadır, El Nusra’yı“terörist örgüt veya organizasyon” olarak tanımayan bir devlet/ülke var mıdır?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı V. Putin’le görüşmesi sonrasında El Nusra’nın Halep’i terk etmesi konusundaki “Arkadaşlarımıza gerekli talimatı verdik” ifadesinde yer alan “arkadaşlarımız” kimlerdir?
Bakanlığınıza El-Nusra Cephesinin Halep’i terk etmesini sağlamak üzere bu “terörist örgüt” ile diplomatik temas kurulması konusunda Cumhurbaşkanınca talimat verilmiş midir? T.C. Anayasası çerçevesinde Cumhurbaşkanı’nın Dışişleri Bakanı’na bir “terörist örgüt” ile temas kurma talimatı vermesi mümkün müdür?
El-Nusra Cephesinin Halep’i terk etmesi konusunda söz konusu örgütün yöneticileri veya siyasi temsilcileri ile hükümetiniz arasında bir görüşme olmuş mudur? Olmuş ise görüşülen kişiler kimlerdir?
Yukarıdaki sorunun yanıtı olumsuz ise, Bakanlığınız Rusya Devlet Başkanı’nın “ricalar”ını karşılamak üzere El-Nusra Cephesinin Halep’i terk etmesini hangi yolla sağlamayı düşünmektedir?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.