“Şaban’la Recep’in Aşkı”nda İlk Duruşma Görüldü

13. İstanbul Onur Yürüyüşü’ndeki “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartını taşıyan üç kişiye “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” (TCK 216) suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün görüldü.

Beyza Kural’ın Bianet’te yer alan haberinde, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmayı LGBTİ Kolektifi de takip etti.

İfade veren iki sanık suçlamaları kabul etmedi. Üç şikayetçiden biri duruşmaya gelerek katılma talebinde bulundu. Sanık avukatı Fırat Söyle, iddia edilen suç yönünden bilirkişiden rapor alınmasını talep etti.

Mahkeme, duruşmaya gelemeyen üçüncü sanığın zorla getirilmesine, şikayetçinin katılma talebinin ve sanık avukatının bilirkişiden rapor talebinin reddine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 27 Aralık saat 10.30’da.

“İki ayın aşkı var, hakaret yok”

Sanıklardan H.C.K. ve G. Ö. savunmalarında barışçıl niyetle katıldıkları yürüyüşe polis saldırısının yaşandığını, saldırının ardından da barışçıl yürüyüşlerine devam ettiklerini söyledi.

“Açılan pankartı gördüm. Pankartın hazırlanış ve yapılış amacından haberim yoktu, hakaret içerdiğini düşünmediğimden ben de eşlik ettim.

“Pankartın içeriğinin dini değerlere hakaret içerdiğini düşünmüyorum. Aksine tamamen barışçıl hazırlandığını düşünüyorum. Pankartta iki tane ayın aşkından bahsediliyor, bu nedenle hakaret yok.

“Halkı kin ve nefrete sürükleme veya bir kısmını aşağılama suçunu esas işleyenin dosyanın şikayetçisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü dosyada geçen ifadelerde şikayetçiler LGBTİ bireylerden duydukları rahatsızlıkları ve her sene barışçıl şekilde düzenlenen Onur Yürüyüşlerinin kendilerini ‘hiddet ve asabiyete’ sürüklediklerini belirtmişler.”

Şikayetçiden katılma talebi

Dava, pankartı medyada gören biri Kocaeli’den, ikisi İstanbul’dan üç erkeğin savcılıklara yaptığı şikayetler sonucu açılmıştı Şikayetlerde Recep, Şaban ve Ramazan aylarının “üç aylar” olarak adlandırıldığı ve kutsal sayıldığı belirtilmişti.

Bugünkü duruşmaya İstanbul’dan şikayetçi olan avukat H.E.O. da katıldı. H.E.O., şikayetini tekrarlarken, katılma talebinde bulundu.

Sanık avukatı Fırat Söyle, suçun şikayete bağlı olmadığını, davanın niteliği gereği müştekinin davaya katılma durumu olmadığını belirterek talebin reddini istedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.