Musul Çevre Köylerinden Göç Başladı

Musul operasyonunun başlamasının ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler ve Acil Durum Koordinatörü Stephen O’Brien, kentte 1,5 milyon insanın bulunduğunu ve güvenliklerinden endişe duyduklarını açıklamıştı.

16 Ekim’deki açıklamanın üzerinden iki gün geçti ve dün çevre köylerden göç başladı. Göç edenler Irak ordusunun kontrolü altında olan Kayyare kasabasına ulaştı.

 

Suriye yönüne de göç var


Bu arada Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (BMMYK) yapılan açıklamada 900’den fazla kişinin Musul’dan Suriye’ye kaçtığını ve halen bir mülteci kampında bulunduklarını söyledi.

BMMYK sözcüsü, kurumun büyük bir olasılıkla kampı geçici bir barınma yeri olarak kullanacağını daha sonra da Irak’ın toprakları içindeki güvenli bir bölgeye geçeceğini söyledi.

BBCNews’deki haberde ise, Suriye’ye kaçtığı bildirilen 900’dan fazla kişi için “Bu, Irak hükümetinin Musul’u kurtarma taarruzunu başlattığı Pazartesi gününden beri kaçtıkları teyit edilen en büyük sivil grubu” bilgisi geçildi.

Irak 50 bin çadır hazırladı

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım Muhammed, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile 17 Ekim günü Bağdat’ta düzenlediği ortak basın toplantısında, “Musul’dan göç edecek aileler için 50 bin çadırın hazırlığı tamamlandı” açıklamasını yapmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/goc/179769-musul-cevre-koylerinden-goc-basladi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.