Doğa Derneği: Küçük balıkların yanındayız

Doğa Derneği ekibi küçük balıkların korunması gerektiğini belirterek, korumak için ellerinden geleni yaptıklarını açıkladı.

Açıklamada şuna yer verildi:

“Küçük balıkların yanında. Türkiye tatlısu balığı çeşitliliği düşünüldüğünde tam bir cennet. Anadolu’nun dağlık yapısı, Karadeniz dağları ve Toroslar bu coğrafyanın binlerce tür için sığınak olmasını sağlıyor. Pek çok tür Anadolu denizden yükselip bir kara parçasına dönüşürken oluşan platonun içine saklanıyor. Hem de milyonlarca yıldır. Yani Anadolu, küçük balıklar için Nuh’un gemilerinden biri.”

“Sulak alan ekibimiz bugün Salda Gölü’nde. Salda, Göller Bölgesi’nde birbirine kavuşamayan onlarca su kütlesinden biri. Hem kuşlar hem bitkiler hem de iç su balıkları için Önemli Doğa Alanı. Ekibimiz çok özel bir iç su balığı olan Salda dişli sazancığının izini sürüyor. Dünyada sadece ama sadece Salda Gölü’nde yaşayan ufacık bir balık bu ve nesli dünya ölçeğinde tehlikede. Harika haber, ekibimiz balıkların büyüyebileceği güvenli alanlar, ergin balıklar hatta yumurtadan yeni çıkmış yavrular gördü.”

“Anadolu’nun bize sunduğu bu zenginlikle birlikte çok önemli sorumluluklar da var. Biri de Anadolu’da yaşayan canlıları yok etmemek. Saldalı yaşlılar her şeyin farkında, gölün geri çekildiğinin, kıyının açıldığının hatta bir tuzlu su bitkisi olan kofanın sayısının arttığının bile. Sulu tarımdan sonra olmuş her şey. Yani göl tehdit altında ve gölü besleyen tek akarsu üzerinde de bir baraj inşaatı devam ediyor. Biz her şeye rağmen küçük balıkların yanıdayız. Çoğalmak ve Salda’yı yaşatmak dileğiyle.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir