Bakan Işık: Musul Operasyonuna Havadan Katılacağız

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Irak’ın Musul kentine yapılacak operasyonda, Türkiye’nin de koalisyonun hava harekatında yer alacağını açıkladı. Konuyla ilgili henüz Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ya da Irak’tan doğrulama gelmedi.

Başbakan Binali Yıldırım da dünkü grup toplantısında “Operasyonda bizim hava kuvvetlerimiz de yer aldı” iddiasında bulunmuş, toplantı çıkışında gazetecilerin “Türkiye uçakları Musul operasyonuna katıldı mı” sorusu üzerine, “Şu anda değil, uçaklarımız kullanıldığı zaman  koalisyonun içinde bizimkiler de yer almış olacak” demişti.

İtalya’nın başkenti Roma’daki İtalya Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ev sahipliğini yaptığı Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları (SEDM) Toplantısı’na katılan Bakan Işık, buradaki temaslarının ardından, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenledi.

Işık, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılıp katılmayacağı sorusuna, “Musul operasyonuna hava unsurlarımızın katılması yönünde koalisyon güçleriyle mutabakata vardık” yanıtını verdi.

“Burada Türkiye’nin bulunması, hem DEAŞ’ın [İslam Devleti/IŞİD] bölgeden temizlenmesini hızlandıracak hem de bölgenin DEAŞ sonrası terör örgütlerinin barınağı haline gelmemesinde, bölgenin istikrarsızlığa sürüklenmemesinde Türkiye’nin inisiyatif almasında, rol almasında mutlaka etkisi olacak.”

Fransa’nın başkenti Paris’te ilerleyen günlerde yapılacak Musul toplantısına, Türkiye’nin davet edildiği ve bu konudaki değerlendirmeleri sorulan Işık, davet kararının isabetli olduğunu belirtti.

“Musul’daki gelişmelerde ve toplantılarda Türkiye’nin bulunması tabiidir. Türkiye olmadan Musul’un geleceğine ilişkin karar almak mümkün değil.”

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden Musul Operasyonu nedeniyle 100 bin Iraklının Türkiye ve Suriye’ye kaçmasına neden olabileceği uyarısının hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

“BM’nin uyarısı iyimser bir uyarı. Eğer Musul’da yanlış bir strateji izlenirse ki şu andaki ilk işaretler, bu noktada dikkatli hareket edildiği yönünde. Yanlış bir strateji izlenirse Musul’un kendi halkını, kendi insanını Musul’un dışına çıkaracak, Musul’dan adeta koparacak bir strateji izlenirse 100 bin değil, milyona yakın insanın mülteci, göçmen durumuna düşmesi ihtimali var.

“Bu noktada, Türkiye olarak biz, ısrarla ve sabırla şunu söylüyoruz: Musul harekatı, kesinlikle bölgedeki insanların kendileri tarafından yapılmalıdır.

“Siz kalkar bölgenin asli unsuru olmayan bir takım güçleri, Musul Harekatı’na katarsanız, orada çok ciddi sorunlar çıkar, bir yeni mülteci sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz ve burada tabi düşünün, böyle bir sorun ortaya çıkarsa ve bu sorun Irak’ta çözülemezse, bu insanların geleceği yer Türkiye’dir.

“Bir milyona yakın insandan bahsediliyor. Bunu Türkiye’nin kaldırma kapasitesini siz düşünün. Bunun Avrupa’yı etkilememesi de mümkün değil.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.