Frankfurt Kitap Fuarı’nda Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için etkinlik

1949 yılından beri düzenlenen ve dünyanın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı’nda tutuklu yazarlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için bir etkinlik düzenlenecek.

Fuarın açıldığı Çarşamba günü Almanya saatiyle 18.00’da gerçekleşecek olan etkinlikte, Özgür Gündem gazetesi yayın danışma kurulu üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanan yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay’ın mektupları okunacak. Fuar yönetiminin de konuşma yapması beklenen etkinlikte, Can Dündar bir deklarasyon sunacak.

Tükm dünyadan 7 bin 100 yayıncı, tanıtım ve telif hakları alışverişi için birbiriyle yarışacak. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’nı 10 bini gazeteci olmak üzere yaklaşık 300 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarda oluşturulacak Türkiye Ulusal Standı, 228 metrekareden oluşacak. Türkiye standında 92 metrekarelik çocuk yayınları bölümü de olacak. Ayrıca İstanbul Ticaret Odası da 12 yayıncının kitaplarını sergileyecek.

Bunun yanında Türkiye Ulusal Standı’nda, Türkiye’de 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi işlendiği bir sergi de bulunacak. Yazar Elif Şafak ise Perşembe günü 16.30’da ‘Weltempang’ adlı standta, Dr. Andreas Gaergen (Berlin), Boualem Sansal (Cezayir) ve AP eski milletvekili Daniel Cohn Bendit ile birlikte “Avrupa ve İslam” konulu toplantıya katılacak.

Frankfurt Kitap Fuarı 2008 yılında Türkiye’yi konuk ülke olarak belirlemiş, Aslı Erdoğan Türkiye’yi temsil eden yazarlar arasında yer alarak fuarı ziyaret etmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.