Açık Açık Derneği kuruldu

Kamuoyu ve sivil toplum kuruluşları arasında şeffaf bir ilişki inşa etmek amacıyla kurulan Açık Açık Derneği faaliyete geçti. Bünyesinde aralarında Kaos GL Derneği’nin de olduğu 33 sivil toplum kuruluşunu barındıran Açık Açık Derneği, bağışçılarla bağışçı haklarını tanıyan dernek ve vakıfları bir araya getirecek. Açık Açık Derneği’nin hedefi, şu anda yüzde 12 olan yıllık bağış yapma oranını, 2024’e dek yüzde 30’a çıkarmak.

DHA’nın haberine göre Kağıthane Impact Hup’da gerçekleştirilen lansman toplantısında konuşan Açık Açık Derneği kurucularından Doç. Dr. Itır Erhart, Sivil Toplum Örgütlerini (STK) özellikle bağış yönünde güçlendirmek için çalıştıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Çok değer verdiğimiz bir şey bu şeffaflık, şeffaflığı ön plana çıkararak bağışçı davranışını yönlendirmek istedik. Güvenilir olması etkisi hizmet alanı tabiki. Çocuk alanına hassasiyeti olan bağışçılar var, mülteci alanına var, engelli alanına var. Bu bizim hep aslında Açık Açık’a giden yolda çıkış noktamız oldu. Şeffaflık bu kadar önemli bizim yapacağımız platform, geliştireceğimiz proje buna odaklanmalı”dedi. Projenin kuruluş aşamasından da bahseden Erhart “ Son bir buçuk yıldır da bu platform nasıl hayata geçer, ne yapsın, ne yapmasın diye çalışmaya başladık. Ve sonunda şöyle bir karar aldık. Biz ne yapacağız şeffaflık ve hesap verilebilirliği ön plana çıkarsın bizim platform. Bunu mutlaka yapsın. STK’ların sosyal etkilerini de orada bulalım. Çünkü sosyal etki Türkiye’de çok yeni bir alan gelişime çok açık bir alan. Onun gelişmesi için de bir platform olsun. Bir şekilde de bağış kültürünü yaygınlaştırsın. İnsanları düzenli olarak bireysel bağışa teşvik etsin. Tamamen online olsun. Şeffaf, güveniler canlı ve enerjik olsun. Gençlere de hitap etsin. Çünkü Adım Adım deneyimi bezlere gösterdi ki, bağışçılık deyince 35-40 yaş üstünün ilgi alanına giriyor. O yaşı da biraz düşürelim bağışı böyle eğlenceli, keyifli ve etkisini koyabilir bir hale getirelim.”

Açık Açık Derneği hakkında

2006 yılında kurulan ve on yılda 30 STK’ya toplam 14.332.557 TL tutarında bağış sağlanmasına katkıda bulunan Adım Adım oluşumu girişimi olarak Şubat 2016’da çalışmalarına başlayan Açık Açık Derneği sivil toplumda şeffaflık ve hesap verilebilirlik konusuna ilgi çekiyor.

Açık Açık Derneği bağışçıların; Desteklemek istedikleri hizmet alanında faaliyet gösteren (bağışçı hakları beyannamesini kabul etmiş) dernek ve vakıfları arayıp bulabildikleri, Dernek ve vakıfları istedikleri kriterlerde karşılaştırabildikleri, Dernek ve vakıfların amaçları, hikâyeleri, projeleri, finansalları ve yöneticileri hakkında bilgi alabildikleri, Dernek ve vakıfların bağışçı ilişkileri birimine mesaj atabildikleri, Bağış yaparken dikkat edilmesi tavsiye edilen bilgilere, vergi avantajlarına ve bağışçılık hakkında bilgilere ulaşabildikleri, Buldukları STK’ya anında bağış yapabildikleri. Kayıtlı platform kullanıcısı olarak bağış yapmaları halinde bütün eski bağışlarını takip edebildikleri bir platform.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir