Kaplan: Tarihi yalnızca Batılılar yapıyor; diğer medeniyetler de Batılıların yaptığı tarihte tatil yapıyor

Bugün iki asırdır Müslümanların insanlığa herhangi bir katkısı yok. Sadece Müslümanların değil Çinlilerin de, Hintlilerin de, Japonların da, Rusların da, Afrikalıların da, Latin Amerikalıların da insanlığa bir katkıları yok.

Neden peki?

Bu medeniyetler, dün binlerce yıl, insanlığa büyük katkılarda bulunmuş büyük medeniyetler, büyük medeniyet coğrafyaları.

Ama bugün yaklaşık 3 asırdır, hepsi de tarihten çekildi. Bu medeniyetlerin hiçbiri tarih yapmıyor; tarihi yalnızca Batılılar yapıyor; bütün diğer medeniyetler de Batılıların yaptığı tarihte tatil yapıyor.

Tarihte, hiç bir medeniyet, bütün medeniyetlerin kökünü kazıma ilkelliği ve barbarlığı göstermemiştir! Bu, “uygarlık” değil barbarlıktır; bütün insanlığa saldırıdır.

Eğer Batı uygarlığının, Tanrı’ya, insana, tabiata ve bütün dünyaya bir saldırı olduğu gerçeğini göremezseniz ve Batı uygarlığının bu çok yönlü saldırısının başka medeniyetlerin varolma zeminlerini yerle bir ettiğini kavrayamazsanız, diğer medeniyetlerin neden insanlığa katkıda bulanamadıklarını aslâ kavrayamazsınız.

Yusuf Kaplan’ın yazısı

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.