2 yıldır IŞİD’in elinde; Musul operasyonu başladı

Koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği, 4 bin peşmerge gücünün kara desteği sağladığı operasyonla ilgili açıklama yapaneski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, Türkiye’nin eğittiği 2 bin Sünni gücün de operasyonda yer aldığını duyurdu. Bölgeden gelen haberlere göre, operasyon kapsamında Musul’daki 7 köy IŞİD’den alındı.

İlk açıklama İbadi’den

Operasyonu, gece yarısı saat 05.30 sularında Irak BaşbakanıHaydar el-İbadi canlı yayında yaptığı açıklamayla duyurdu. İbadi, harekâta kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi. Amerikan yönetimi de terör milisiyle mücadelede önemli bir aşamaya gelindiği, Musul’un kurtarılması halinde IŞİD’in Irak’taki askeri yenilgisinin kaçınılmaz olacağını belirtti.

Saat saat operasyondan detaylar…

Operasyona saat 01.30’da start verildi. 4 saat sonra 5.30’da peşmerge güçleri, Musul yakınlarındaki IŞİD kontrolündeki köylere doğru havan atışına başladı. Musul yakınlarındaki köylerden, IŞİD militanları peşmergelere ağır silahlarla karşılık verdi. Eski Musul Valisi Nuceyfi, Türk askerinin Irak ile kriz yaşanmasına sebep olan Başika kampında eğittiği 2 bin kadar Sünni askerin de operasyona katıldığını söyledi. Öte yandan Musul’un 3 taraftan kuşatılarak kentin batı kapısı açık bırakıldı. IŞİD militanlarının Suriye’ye doğru kaçması bekleniyor. Anadolu Ajansı, 7 köyün IŞİD’den alındığını duyurdu. Musul’da 1.5 milyon sivil olduğu tahmin edilirken bu sivilerin çatışmaların ortasında kalmasından endişe ediliyor.

“Zafer vakti”

Irak devlet televizyonunun canlı yayınında konuşan Irak Başbakanı İbadi, “Zafer vakti geldi ve Musul’un özgürleştirilmesi için operasyon başladı” dedi.

İbadi, operasyon kapsamında Musul’a sadece Irak ordusu ve polis güçlerinin gireceğini belirtti. Buna rağmen bölgeden gelen bilgilere göre operasyona Peşmerge güçleri de katılıyor.

IKBY: Operasyona 4 bin Peşmerge katılıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, saat 04.00 itibarıyla Musul’un doğusundaki Hazır Cephesi’nde Peşmergenin, güneydeki Güver ve Geyyara cephelerinde ise Irak ordusunun IŞİD’e yönelik harekete geçtiği belirtildi.

Peşmerge ve ABD topçu birlikleri vuruyor

Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hazer Cephesi’ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu birlikleri, IŞİD hedeflerini karadan vuruyor. Operasyonda öncü gücün Peşmergeler olduğu görüldü. Irak ordusunun Peşmerge’nin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği ifade edildi. Operasyonda ilk hedefin Musul’a bağlı Hamdani’ye ve Karakuş ilçelerinin IŞİD’den alınması olduğu kaydedildi.

IŞİD ham petrolü ateşe verdi

Bu arada IŞİD militanlarının, koalisyon uçaklarının görüş alanını daraltmak için lastikler yaktığı ve hendeklere doldurulan ham petrolü ateşe verdiği belirtildi. Bu nedenle Musul’a yakın bölgelerde gökyüzünde simsiyah bulutların oluşması dikkati çekti.

Operasyon öncesi görüşme

Hürriyet’in haberine göre, Musul Operasyonun başlamasından çok kısa bir süre önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ABD’nin başkenti Washington’da ABD Genelkurmay BaşkanıJoseph Dunford ile görüştü.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği rezidansında Orgeneral Akar’ı ziyaret eden Dunford ile Akar arasındaki görüşme iki saate yakın sürdü.

Genelkurmay Başkanlığından, iki ülke genelkurmay başkanlarının görüşmesinde Suriye ve Irak’ta devam eden harekatlar konusunda bilgi ve görüş alışverişinde bulunduğu açıklaması yapıldı.

Açıklamada, Irak’ta kısa süre içinde başlaması beklenen Musul operasyonun da ele aldığı belirtilerek, “Görüşmede Musul Harekatı da gündeme gelmiş ve Musul Harekatı’nda sivillerin zarar görmemesi konusu özellikle vurgulanmıştır” ifadesi kullanıldı.

Peşmerge Mahmur’da

Peşmerge güçleri de operasyona katılmak için Kerkük kentinden yola çıkarak, Musul’un Mahmur ilçesinde konuşlandı.

Musul’un kuzey, doğu ve güney bölgelerinde Peşmerge’nin 5’e yakın cephesi var.

Söz konusu bölgelerde Peşmergelerin yanı sıra Irak ordusu, Türk askerleri tarafından eğitilen Ninova Muhafızları da cephelere konuşlanmış durumda. Hazır Cephesi’ndeki gazetecilerin görüntü almasına izin verilmedi.

“Aşiret reisleri dört gözle bekliyor”

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, terör örgütü IŞİD’in elinde tuttuğu Musul’un geri alınmasının kolaylaştırılması için kent merkezindeki aşiret reisleriyle güçlü iş birliği ve koordinasyonun sağlandığını belirtti.

Nuceyfi, “DAEŞ’in hakimiyeti altında 2 yıldan uzun süredir yaşayan aşiret reisleri operasyonun başlamasını dört gözle bekliyor” dedi. Esil Nuceyfi, kent içerisinde, IŞİD’in hedef alınması ve örgütün zayıflatılması için gizli birliklerin kurulduğunu da belirtti.

Aşamalı operasyon

Eski Musul Valisi, operasyonun birkaç aşamadan oluşacağını da söyledi. Buna göre ilk etapta , kentin güney, doğu ve kuzey bölgelerindeki Peşmerge güçleriyle Irak ordusu ortak hareket ederek, kent çevresindeki Tilkef, Hemdaniye ilçeleriyle, Bertilla ve Başika kasabalarını kurtaracak.

“İki hafta sürebilir”

Nuceyfi, kent çevresindeki bölgelerin geri alınmasının iki hafta sürebileceğini belirtti. Esil Nuceyfi, “Eğer kent merkezine girecek güçler, Musul sakinleri tarafından benimsenirlerse, operasyon kısa bir süre içerisinde başarılı bir şekilde tamamlanır” dedi.

ABD’den ilk açıklama

ABD Başkanı Barack Obama‘nın IŞİD ile Mücadele Özel TemsilcisiBrett McGurk, Musul operasyonla ilgili sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. ABD’den gelen ilk açıklamada dikkat çeken detaylar ise Türk askerlerinin eğittiği Ninova Gönüllüleri’ne başarılar dilemesi ve ABD’nin de operasyonda yer aldığını belirten mesajları oldu.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Musul’u IŞİD’den geri alınmasına yönelik operasyonunun, örgütün kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasına yönelik kampanyanın dönüm noktası olduğunu belirtti.

Fransa, Musul operasyonu için Kıbrıs’ta

Fransız uçak gemisi Charles De Gaulle dün Limasol limanına giriş yaptı. Avrupa’nın en büyük uçak gemisi olan Charles De Gaulle, 2000 kişilik mürettebatı ile Kıbrıs’a demirledi. Charles De Gaulle, uçak gemisine iniş yapabilen ve yakıt ikmali yaptıktan sonra hemen uçuşa kalkabilen 24 adet Rafale bombardıman uçağı, 2 adet Hawkeye nakliye uçağı, 1 adet Maritime deniz karakol uçağı ve 4 helikopter ile donanmış olarak 20 Eylül’de Güney Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki liman kenti olan Toulon’dan yola çıkmıştı.

Akar mevkidaşı ile görüştü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ABD’nin başkenti Washington’da ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile görüştü. Türkiye Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Görüşmede Musul harekâtı da gündeme gelmiş ve Musul harekatında sivillerin zarar görmemesi konusu özellikle vurgulanmıştır” ifadesi kullanıldı.

Musul Barajı’nın yıkılma tehlikesi

IŞİD’in elindeki Musul’u geri almaya yönelik operasyonunun başlamasının ardından büyük bir tehlike de ortaya çıktı. Sürekli erozyona uğrayan bir zemin üzerine kurulu olan Musul Barajı’na bir zarar gelmesi durumunda bölgedeki tüm dengeler altı üst olabilir. Öte yandan operasyonun seyrine göre, IŞİD’in Irak’ın en büyük barajı olan Musul Barajı’nı yıkabileceği de belirtildi.

Türkmen Cephesi operasyon için beklemede

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, Musul operasyonunda 500 kişilik Türkmen ordusunun hazır olduğunu söyledi. Salihi, “Siz de biliyorsunuz sürekli Türkmenlerin bu gibi güçlerden merkezi hükümet uzak tuttu yine de bizim oradan bulunan Türkmenlerimiz 500 kişilik Başika tarafından buna hazırdılar. Bunun dışında yine aşiret güçlerimiz de olacaktır. Gönül ister ki bundan daha fazla sayımız olsun, gönüllü olarak kendi kendimizi eğiterek Türkiye’nin de desteği olmuştur” dedi.

Askeri sevkiyat yapılmıştı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Musul operasyonu hazırlıklarının tamamlandığını açıklamış ve bu operasyonun Kürdistan Bölgesi için devasa önem taşıdığını ifade etmişti.

Erdoğan, “Bildiğimizi okuyacağız” demişti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Nasıl Cerablus’ta katıldıysak, Rayi’de katıldıysak, Musul’da yapılacak operasyonlara da katılacağız” demiş, “İşgalci Türk askeri Başika’dan çekilsin” çağrısı yapan Irak Başbakanı Haydar el İbadi’ye seslenerek, “Sen benim kalitemde, kıratımda, seviyemde değilsin, haddini bil. Musul’da biz bildiğimizi okuyacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.