Son bir haftada üç ve üstünde 13 deprem yaşandı

15 Ekim Cumartesi günü sabah saatlerinde Karadeniz’de Kocaeli’nin Kandıra ilçesinin 103 km uzaklıkta deprem oldu. Afad verilerine göre deprem Karadeniz’in tabanında 27 km derinlikte meydana geldi. 4.8 büyüklüğündeki deprem İstanbul ve Kocaeli’nden hissedildi.

Yaşanan depremde can ve mal kaybı yaşanmazken, deprem İstanbul’dan 182 km uzaklıkta olmasına rağmen İstanbul Anadolu yakasında hissedildi. Depremin odak noktasına en yakın 5 nokta olarak depremin merkezinden 103 km uzaklıkta olan Kocaeli’inin Kandıra ilçesi ve ilçeye bağlı Camkonak, Cebeli, Camitepe ve Babalı köyleri tespit edildi.


Sabah saatlerinde Manisa’da da deprem oldu

Karadeniz açıklarında yaşan deprem ilk deprem değil. Afet ve Yardımlaşma Genel Müdürlüğü verilerine göre aynı gün sabah saat 5 ve 6 sularında Manisa’nın Akhisar ilçesinde üç ayrı deprem daha yaşandı. Yaşanan ilk deprem 4.1 ve 4.2, üçüncüsü ise 3.5 şiddetinde gerçekleşti.

Türkiye coğrafyası aktif fay hatları üzerinde yer aldığı için özellikle Ege bölgesinde sık sık sarsıntılar ve artçılar yaşanıyor. Son 1 ayın deprem verilerinin yer aldığı Afad verileri de bunu gösteriyor. 15 Eylül ve 15 Ekim tarihleri arasını kapsayan deprem verilerine göre özellikle son 1 ay içinde 3 ve üzeri büyüklükte meydan gelen depremler Ege ve Marmara bölgelerinde gerçekleşmiş.

Ege denizi ve Yunanistan’da da yaşanan depremlerin yer aldığı harita da 2 ve üzeri büyüklükteki depremlerin ise genelde tüm bölgelerde yaşandığı görülüyor. Aynı zamanda bu durum KAF, BAF ve DAF olarak adlandırılan Kuzey Anadolu, Batı Anadolu ve Doğu Anadolu fay hatlarını da gözler önüne seriyor.

 


Bir hafta da 3+ büyüklükte 11 deprem
 
15 Eylül’den beri meydana gelen depremleri oluşma sıklığına göre analiz edildiğinde içinde bulunduğumuz son haftada (42.hafta pazar günü haricinde) 9 Ekim – 15 Ekim tarihleri arasında 3 ve üzeri şiddette 11 deprem oldu.
Eğer ülke sınırlarına yakın bölgeleri de hesaba katılırsa geçtiğimiz haftada 3+ şiddetinde 13 deprem yaşandığı görülüyor. Daha önceki haftalarda; 41. haftada kayda değer bir veriye rastlanmazken 40 haftada 12, 39 haftada 18, 38 haftada ise 6 tane 3 ve üzeri şiddetinde deprem meydana geldi.


Kaynaklar:

AFAD deprem verileri: http://www.deprem.gov.tr/

 


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Veri Muhabiri - Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği (AVVGD) Yönetim Kurulu üyesi. Lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında tamamladı. Şu sıralar Kadir Has Üniversitesi'nde Yeni Medya bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Veri gazeteciliği ve veri görselleştirme ile ilgileniyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.