Yargıtay’a “FETÖ soruşturması kapsamında” polis operasyonu

Ankara’daki Yargıtay binası ve Ankara Adliyesi’ne, “FETÖ [Fethullahçı Terör Örgütü] soruşturması kapsamında” operasyon düzenlendi. Polis binalarda arama yapıyor.

Gazetelerdeki haberlere göre, 189 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Şüpheliler, Adalet Bakanlığı ve Türkiye genelindeki adliyelerde görev yapan hakim ve savcılar ile Yargıtay ve Danıştay tetkik hakimleri.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname’nin 3. maddesinin Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu’na (HSYK) verdiği yetki uyarınca, 183 hakim ve savcıyı “ByLock” adlı şifreleme aplikasyonunu kullandığı iddiasıyla meslekten ihraç edilmişti.

Ankara Adliyesine daha önce de baskın yapıldı
Ankara Adliyesi’ne 8 Ağustos’ta da baskın yapılmıştı.

15 Temmuz darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince, Ankara Adalet Sarayı ile Gölbaşı, Polatlı, Bala, Çubuk, Kalecik adliyeleri, iş ve ticaret mahkemelerinin bulunduğu Balgat’taki ek bina, icra daire ve mahkemelerinin bulunduğu Yenimahalle’deki ek bina ve Ankara Bölge İdare Mahkemesinde görev yapan 126 kişi gözaltına alınmıştı.

2 bin 204 hakim ve savcı, 140 Yargıtay üyesi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi kararıyla 16 Temmuz’da 2 bin 204 hakim ve savcı açığa alınmıştı.

Listeyi yayınlayan Anadolu Ajansı, “darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığı saikiyle 2 bin 204 hakim ve savcıyı müfettiş raporlarını inceleyerek açığa alındı” haberini geçmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da darbe girişimiyle adları ilişkilendirilen 140 Yargıtay, 48 Danıştay üyesi hakkında gözaltı kararı almış, ilk gün 140 Yargıtay üyesinden 11’i, 48 Danıştay üyesinden 10’u gözaltına alınmıştı.

Darbe girişimiyle ilgili Anayasa Mahkemesi üyeleri Alparslan Altan ve Erdal Tercan da gözaltına alınmış, tutuklanmıştı.

Türkiye’de HSYK’nın 2015 verilerine göre toplam 14 bin 729 hakim ve savcıbulunuyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.