İnsan Genomunda ‘Karanlık Madde’ Bulundu

Çinli bilim insanları, insan genlerinde ilk kez karanlık maddeyi gözlemeyi başardı. Xian Jiaotong Üniversitesi’nce yürütülen araştırmalarda, insan genomunda ‘karanlık madde’ olarak bilinen kompleks varyantlar bulundu.

Bilim dünyasının daha önce gözleyemediği karanlık madde, Profesör Ye Kai’ın araştırma ekibi tarafından bilgisayar algoritmaları aracılığıyla uygulanan yeni bir analiz yöntemiyle ortaya çıkarıldı. Araştırma kapsamında sağlıklı 250 aileden gen örnekleri alındı.

Profesör Ye’nin Hollanda, Almanya ve ABD’deki 20 araştırma enstitüleriyle işbirliği içinde yürüttüğü araştırmalarda, toplam 1,9 milyon genetik varyant listelendi. Tamamı birbirinden farklı varyantları oluşturan mutasyonların genom sekansında DNA silinimi ya da sıçraması yoluyla oluştuğu, hatta varyantların boşlukta ortaya çıktığı tespit edildi.

Profesör Ye, China Daily gazetesine yaptığı açıklamada, ‘Bu mutasyonlar genom üzerinde kodlama gibi önemli işlev alanlarında da gerçekleşebiliyor’ dedi.

Nature Communications adlı dergide 6 Ekim’de yayımlanan söz konusu araştırmanın, gen yapısındaki varyasyonların etkileri hakkında yeni araştırmalara imkan vermesi bekleniyor.

Organizmaların kalıtım materyalinde bulunan genetik şifrelerin tümünü ihtiva eden genom, her canlının hücrelerinin içine yerleştirilmiş bir tür genetik yazılım niteliği taşıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.