Gümüşhane Üniversitesi’nden Dekan Vekillikleri Açıklaması Geldi

Gümüşhane Üniversitesi, 10 kişilik Üniversite Yönetim Kurulu’nun yedisinde rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın’ın isminin yer almasına dair açıklama yayınladı.

Üniversite, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tüm dekanların istifa etmesi nedeniyle, yeni dekanlar atanana dek rektör Günaydın’ın dekanlıklara vekalet ettiğini belirtti.

Açıklamada, konuyla ilgili haberlere “gerçeği yansıtmayan”, “art niyetli” yorumu yapılarak “tek adam’ algısı yaratılmaya çalışıldığı” söylendi.

Gümüşhane Üniversitesi rektörünün yedi fakültenin dekan vekilliğinde yer aldığı Yönetim Kurulu kadrosu sosyal medyada dikkat çekmişti. Dün (12 Ekim)  iki fakülteye başka dekan vekilleri atandı ve kurul üye sayısı dokuz düştü. Bugün itibariyle beş fakültede hala Prof. Dr. Günaydın dekan vekili olarak gözüküyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 19 Temmuz’daki açıklamasında  1176’sı devlet üniversitesi, 401 vakıf üniversitesi toplam 1577 dekanın istifası istemiş. 20 Temmuz’da ise 1577 dekanın tamamının istifasını verdiğini açıklamıştı.

Üniversite internet sitesinde yayınlanan açıklamada da “Bu nedenle bütün üniversitelerde olduğu gibi, Gümüşhane Üniversitesinde de yeni dekanlar atanıncaya kadar Rektör Prof. Dr. Günaydın bütün dekanlıklara vekâlet etmek durumunda kalmıştır” denildi.

29 Eylül’de YÖK’e yeni dekan tekliflerinin yapıldığı ve iki dekan atamasını 12 Ekim’de üniversiteye bildirildiği belirtildi.

“Tüm Türkiye’yi ilgilendiren olağanüstü şartlar kapsamında dekanlıklara vekâlet etmek zorunda kalması nedeniyle Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın’ın ismi üniversite yönetim kurulunun farklı üyeliklerinde yer almıştır. Bu durum, sosyal medyada art niyetli girişimlerle çarpıtılmış ve bazı yerel ve ulusal medya organlarında haber olmuştur. Sosyal medyada yer alan paylaşımların gündem oluşturduğu gerekçesiyle yapılan haberlerle, kuruluşundan bugüne kısıtlı imkânlar ve zor coğrafi şartlarda yaklaşık 50 bin nüfuslu bir şehirde 19 bini aşkın öğrenciye yükseköğretim imkanı sunan bir kuruma yapılan bu haksızlığı Gümüşhane Üniversitesi olarak kamuoyunun takdirine arz ederiz.” (BK)

* Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/egitim/179566-gumushane-universitesi-nden-dekan-vekillikleri-aciklamasi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.