Vegan Nedir?

Vegan nedir, neden olunmalı mıdır,  hayatta kalmak için hayvansal gıdalara ihtiyaç duymak zorunda mı birey gibi sorulara ve fazlasına Abolisyonist Hareket’in hazırladığı sık sorulan sorularda yer alan yanıtların bazıları şöyle:

 

Vegan Nedir?

Vegan, hayvanların ahlaken önemli olduklarını düşünen ve bu sebeple hayvanları eşya ve kaynak olarak kullanmaya son vermiş kişidir; veganlar gıda, giyim, eğlence ya da herhangi başka bir amaçla hayvan kullanmaz. Veganlık hakkında buradan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Neden vegan olmalıyım?

Hayvanlara zorunda olmadığımız halde acı çektirmenin veya onları öldürmenin yanlış olduğunu düşünüyor musunuz? Pek çoğumuz böyle düşünür, “bir karıncaya bile zarar vermeyen” kişiler olduğumuza inanmak isteriz. Oysa tüm hayvan kullanımları hayvanlara zarar veriyor ve onların ölümüne sebep oluyor, daha da önemlisi hissedebilen ve bu sebeple bir kendilik algısına sahip olan insan harici hayvanlar birer eşya ve kaynak olarak görülüyor ve böylece insan ve insan harici hayvanların paylaşmakta olduğu temel hak olan başkasının mülkü olmama hakkı çiğnenmiş oluyor. Bu duruma ortak olmamak ve hayvan köleliğine karşı çıkmak için tek seçenek vegan olmak.

Hayvanlara daha iyi davranılsa sorun ortadan kalkmaz mı?

Sorun hayvanlara iyi ya da kötü davranıyor olmamız değil. En iyi koşullarda bile hayvan kullanımı hayvanların insan amaçları için kullanılabilecek birer araç oldukları yani birer mülk oldukları anlamına gelir. Mutlu sömürü (serbest gezen tavuk yumurtaları, mutlu inek sütleri, endüstriyel olmayan organik/köy çiftliği üretimleri vs.) hayvanların çıkarlarını korumayı deği, insanların vicdanlarını rahatlatmalarını amaçlamaktadır. Gerçekte ise en “mutlu” çiftlikte bile hayvanların hakları çiğnenmektedir, çünkü en “mutlu” çiftlikte dahi hayvanlar çiftlik sahibinin kölesi, malı ve kaynağı konumundadır, yaşamları, yaşamlarının nasıl geçeceği, ne zaman ve ne şekilde sonlanacağı tamamen mülk sahibinin inisiyatifindedir.

Sorunun hayvanlara nasıl davrandığımız olduğunu düşünen ve bu sebeple hayvancılıkta koşulları daha “insani” hale getirmeyi amaçlayan 200 yıllık harekete hayvan refahı hareketi diyoruz. Hayvan refahı hareketi devasa bir “mutlu sömürü” pazarı yarattı. Konuyla ilgili şu yazıları okuyabilirsiniz:

Hayatta kalmak için hayvansal gıdalara ihtiyacım yok mu?

Aralarında ABD’de çalışan tüm beslenme uzmanlarının sertifika almak zorunda olduğu son derece ihtiyatlı bir kurum olan Amerikan Beslenme Derneği’nin de olduğu beslenme konusunda otorite sayılan çok sayıda kişi ve kurum dengeli bir vegan beslenmenin B12 besin desteği ile desteklendiği müddetçe hamilelik ve bebeklik de dahil olmak üzere yaşamın her döneminde yeterli ve sağlıklı olduğunu, hatta bazı hastalıkların önlenmesinde de etkili olduğunu açıklamıştır. Dengeli bir vegan beslenmeyle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Vegan olmak çok zor değil mi?

Henüz vegan olmayan pek çok kişi vegan olmanın çok zor olduğunu düşünür oysa pek çok vegan bu düşüncenin doğru olmadığını söyleyecektir. Vegan olmak herhangi bir alışkanlığınızı değiştirmekten daha zor değildir.

Pratik olarak sebzeler, meyveler ve diğer vegan gıdalar her yerde bulunabilir; üstelik daha hesaplıdır ve hazırlanmaları daha kolaydır. Giyinmek için hayvan teni (yün, deri, kürk)  ya da hayvansal kumaş (ipek vs.) kullanmamak hiç de zor değildir, henüz vegan olmayan kişilerin gardıropları da dahil hemen her yerde sentetik ve bitkisel kumaşlardan üretilmiş giyim eşyaları kolayca bulunur. Temizlik ve bakım için de hayvansal maddeler içeren ya da hayvanlar üzerinde denenmiş kozmetiklere, sabunlara veya deterjanlara mecbur değiliz. Öğrenme ve alışkanlık değişimleri birkaç hafta alabilir ve bir kez yeni alışkanlıklarınız rayına oturduğunda ortada hiçbir zorluk kalmaz.

Sosyal olarak yaşayacağınızı düşündüğünüz zorluklar size veganlık anlatmak için birer fırsat olarak göründüğünde, etrafınızla uyumsuz bir yaşam biçimine sahip olduğunuzu değil, etrafınızı hayvanlara yapılan haksızlık konusunda bilgilendirecek bir kaynak olduğunuzu fark edeceksiniz. Vegan olmanızdan hemen sonra hayvan haklarına dair kendinizi bilgilendirmeyi ihmal etmeyin; doğru argümanlarla etrafınıza veganlık anlattığınızda, hayvanlara sizin gözünüzle bakan ve sizin gibi davranan insanların, yani veganların arttığını mutlulukla deneyimleyeceksiniz.

Vegan olmak hiç zor değil ve gün geçtikçe daha da kolaylaşıyor ancak kendinizi “zor” olarak tanımladığınız bir hayvan kullanımı reddi içinde bulduğunuzda, reddetmemenizin hayvanlar için yarattığı zorluğu düşünürseniz, hiçbir hayvan kullanımından vazgeçmenin zor gelmediğini göreceksiniz.

Veganlıkla ilgili pratik bilgiler için www.VeganOluyorum.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla detay için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.