Uçan Süpürge: “11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü kız çocukları için bir bayram değil, eşitsizlikle mücadele günü”

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde yaptığı açıklamayla, “11 Ekim’in kız çocuklar için bir bayram değil, eşitsizlikle mücadele günü olarak bilinmesini istiyoruz” dedi.

Uçan Süpürge bu akşam kimyacı Marie Curie’nin hayatını anlatan Madam Curie film gösterimi ve kız çocuklarının insan hakları üzerine bir panel düzenleyecek.

Kız çocuklara yönelik ayrımcılık, ihmal ve istismarın ortadan kaldırılması için sürekli ve kararlı bir devlet politikası benimsenmesi gerektiğini ifade eden Uçan Süpürge, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“10 Aralık 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, 66/70 sayılı önergesiyle 11 Ekim’i dünya genelinde kız ve oğlanlar arasında süregelen ayrımcılığı önlemek amacıyla Dünya Kız Çocuklar Günü olarak benimsedi. Kız çocuklara yönelik ayrımcılığın belirgin biçimde görüldüğü eğitim, beslenme, yasal haklar, sağlık, şiddet gibi alanlarda ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin bu güne özel kampanyalar yürütmesi ve kız çocuklara dair farkındalık yaratılması da BM tarafından teşvik ediliyor.”

“Kanada merkezli olup birçok ülkede faaliyetler yürüten Plan International’ın “Because I’m a Girl / Çünkü Ben Bir Kız Çocuğum” adlı projesi sayesinde tüm dünyaya yayılan kampanyası ve bu örgütün baskısı sonucu Kanada Hükümeti’nin BM Genel Sekreterliği’nde bu konuyu gündeme getirmesiyle 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü kabul edildi. 2012 yılında başlatılan Dünya Kız Çocuklar Günü’nün ilk teması ‘çocuk evlilikleri’ydi. “

“Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü’nün kız çocuklar için bir bayram değil, eşitsizlikle mücadele günü olduğunu vurguluyor. Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin 11 Ekim mesajı şöyle:

“Kız çocuklara yönelik ayrımcılık, ihmal ve istismarın ortadan kaldırılması için sürekli ve kararlı bir devlet politikası benimsenmesini bekliyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli şiddetten kız çocukları korumanın yolunun eşitsizlikleri ortadan kaldırmak olduğunu biliyoruz. Onların ihtiyaçları ve beklentilerini fark ederek önleyici ve destekleyici hizmetler geliştirilsin istiyoruz. Kız çocukları hayal kurup gelecek planları yapma ve potansiyellerini hayata geçirme yönünde desteklemenin kalkınmanın da önceliklerinden biri olmasını diliyoruz. Kızlarını seven bir ülke olmadığımız bir gerçek! Kız çocukları diri diri gömen, satan, öldüren, sakat bırakan, onların onurunu zedeleyen her türlü şiddet ve ayrımcılığın karşısında devletin tüm kurumlarının kararlılıkla durması şart! Kızlara alan açalım. Onları engelleyerek değil yüreklendirerek hayata hazırlayalım. Cinsiyet rollerine göre değil, yetenekleri ve istekleri doğrultusunda büyümelerini destekleyelim. Meslek sahibi olmalarını sağlayalım. Kız çocuklar kalpleri ve akılları hür bireyler olsunlar; yeteneklerini kullanıp kendilerini ve ülkeleri için değer üretebilsinler. Toplumsal cinsiyet kalıplarıyla değil, kendi kimlikleri, emekleri ve bedenleriyle kendileri olarak var olsunlar. Biz Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği olarak kız çocukların insan haklarına bu 11 Ekim’de de dikkat çekiyor ve tüm toplumu kızlarını sevip desteklemeye çağırıyoruz.”

Uçan Süpürge’nin 11 Ekim etkinlikleri şöyle:

Uçan Süpürge bu yıl 11 Ekim Kız Çocuklar Günü’nde kız çocukların insan haklarına dikkat çekerek, güçlenmeleri için olumlu rol modellerini ve iyi uygulamaları gündeme taşıyor. Uçan Süpürge bu yıl Kız Çocuklar Günü için ilhamını bilim, teknik ve teknolojiden alıyor, kız çocuklarının bu yolla güçlenmelerine odaklanıyor. Bu yıl 11 Ekim’de tema, kız çocukların sahip olduğu gücün farkına varmaları ve bu güce dair farkındalık yaratılmasında ilham verici rol modellerin önemi.

● Uçan Süpürge’nin Ford Otosan’la birlikte yürütmekte olduğu “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesi çerçevesinde Ford Otosan yerleşkesinde 3 Ekim günü forumlar düzenledik. 81 ili kapsayan ve bir yılı geride bırakan projenin illerinden Urfa, Kars, Balıkesir ve Eskişehir’den lise öğrencisi kız çocuklar firmanın Kocaeli fabrikasını ziyaret edip dört ayrı foruma katıldı. Bu illerdeki proje uygulamalarında meslek seçimi ve toplumsal cinsiyet ilişkisi hakkında eğitim alan kız çocuklar, mühendislikleri seçmeleri durumunda Ford Otosan’da staj imkanı bulabilecek.

● Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kız çocukların güçlendirilmesi konularında farkındalığı arttırmak, kaydedilen ilerlemeleri ve karşılaşılan güçlükleri ele almak ve bu yöndeki faaliyetlere ivme kazandırmak amacıyla Birleşmiş Milletler Türkiye ve Aydın Doğan Vakfı’nın düzenlediği 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü Konferansı’nda 11 Ekim günü Uçan Süpürge de temsil edilecek.

● Kız Çocuklar Günü nedeniyle Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı’nın sergisine organizasyon ve medya desteği veriyoruz. Vakfın hazırladığı karikatür ve fotoğrafların yanı sıra Yapracık Koleji öğrencisi kız çocukların çizdiği resimler bu sergide yer alacak.

Kız Çocukların Sergisi

11 Ekim Salı │ 14.00 │ Tayfa Kitabevi

Kızılırmak Sokağı, Kocatepe-Ankara

(Giriş ücretsiz)

● 2012 yılında ilk 11 Ekim’de erken/zorla evliliklere dikkat çeken Uçan Süpürge, bu yıl Kız Çocuklar Günü için ilhamını bilim, teknik ve teknolojiden alıyor, kız çocukların bu yolla güçlenmelerine odaklanıyor.

Kanada Büyükelçiliği’nin desteği ve Uçan Süpürge’nin organizasyonuyla SALT Ulus’un ev sahipliğinde, bilim dünyasının öncü kadınlarından Marie Curie’nin anlatıldığı belgesel filmin özel gösterimi 11 Ekim akşamı yapılacak.

Kanada’nın yeni Ankara Büyükelçisi John Holmes’un da bir konuşma yapacağı bu etkinlikte bir de mini panel olacak.

Uçan Süpürge Derneği’nden Selen Doğan ve Gündem Çocuk Derneği’nden Emrah Kırımsoy panelde kız çocukların insan haklarına iki ana başlıkta dikkat çekecekler: Çatışmasızlık ve Şiddetsizlik Hakkı, Kamusal Alan ve Özel Alanda Hak Kaybıyla Mücadele.

“Benim Madam Curie’m” Film Gösterimi ve Kız Çocukların İnsan Hakları Paneli

11 Ekim Salı │ 19.00 │ SALT Ulus

Atatürk Bulvarı 12, Ulus-Ankara

(Giriş ücretsiz)

(Ankara’nın saygın kültür mekanlarından SALT, 2013 yılında açıldı. Güncel sanat, mimarlık, tasarım, tarih, ekonomi ve sosyal çalışmalar alanında faaliyet gösteren kültür ve araştırma kurumu SALT; sergi, gösterim, konuşma, performans ve söyleşilere ev sahipliği yapıyor. Ayrıntılı bilgi ve program için: saltonline.org )

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.