Bozdağ, Gülen için ABD’ye gidiyor

Pazar günü gazetecilerle Ankara’da biraraya gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili önemli bilgiler verdi. Bozdağ, bizzat Amerika’ya gidip Adalet Bakanı ile görüşecek. Görüşme, 26-27 Ekim tarihleri arasında. Bozdağ gazetecilere iade dosyanın ‘çok sağlam’ ve 500 bin verinin olduğunu söyledi.

“Fetullah Gülen dosyasındaki bilgi ve belge kadar dünyada kaç ülkede bu kadar sağlam veri yer almıştır. Başka ülkelerin bize ilettiği dosyaları da biliyoruz. Eğer bu kadar sağlam dosyada iade yapılmazsa başka hangi dosyada yapılır. ABD’nin başka ülkelere gönderdiği dosyalardan iade kararı çıkmaması lazım. Adını soyadını yazıp gönderiyorlar. Dosyalarda 500 bin civarında dijital veri bulunuyor. Bunların arasında bilgisayar kaydı, flaş bellek, cep telefonu kamera kayıtları, arama ve el konulma sırasında elde edilmiş pek çok evrak var. ABD, terör örgütüne göz yummamalı.”

Rakamlarla 15 Temmuz

Adalet Bakanlığı, Gülen örgütünün sızdığı önemli bakanlıkların başında geliyordu. Bekir Bozdağ, soruşturma kapsamında kaç kişi hakkında işlem yapıldığını da anlattı.

“Ankara Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında 16 Temmuz günü 2 bin 843 hakim ve cumhuriyet savcısı, 2 Anayasa Mahkemesi üyesi, 141 Yargıtay üyesi, 48 Danıştay üyesi ve 5 HSYK üyesi hakkında, 10 Ağustos günü ise 651 hakim ve cumhuriyet savcısı olmak üzere HSYK tarafından 3 bin 690 hakim ve cumhuriyet savcısı hakkında soruşturma izni verildi. Adli ve idari yargıda görevi 2 bin 194 hakim ve cumhuriyet savcısı, 102 Yargıtay üyesi, 41 Danıştay üyesi, 2 AYM ve 5 HSYK üyesi tutuklu var.”

Bozdağ, soruşturma kapsamında 163 general, 6 bin 269 albay ve altı rütbelerdeki askeri personel, 7 bin 140 emniyet mensubu, 19 vali, 76 vali yardımcısı, 58 kaymakam ve 18 bin 190 memur ve sivil olmak üzere 34 bin 259 şüphelinin tutuklandığını, 15 Temmuz’dan bu yana da 77 bin 545 şüpheli hakkında işlem yapıldığını söyledi.

Cezaevindeki darbeciler

Bekir Bozdağ, ayrıca darbe teşebbüsü nedeniyle cezaevinde olanlarla ilgili de yapılan çalışma hakkında bilgi verdi. Bozdağ, 680 kişinin tek kişilik odalarda kaldığını, bir kısmının 3, bir kısmının da 7 kişilik odalarda kaldığını söyledi. 3 kişilik odalarda kalanların sayısı 200 civarında. Toplamda bin 889 kişi 3 farklı odada daha az kapasiteli yerlerde kalıyor.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir