10EkimAnkaraKatliamı| 10 Ekim’de Ölenler Mezarları Başında Anıldı

10 Ekim Katliamı için tüm Türkiye’de anmalar dün başladı. Hayatını kaybedenler farklı illerde mezarları başlarında anıldı.

Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’nda düzenlenen törende katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar konuşma yaptı. Bursa’daki anma ise polis tarafından engellenirken çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

10 Ekim 2015’te, saat 10:04’te Ankara Garı’nın önünde toplanıp barış talebini dile getiren binlerce kişinin olduğu alanda iki ayrı noktaya yapılan intihar saldırısında 101 kişi ile iki intihar saldırganı hayatını kaybetmişti.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla bugün saat 16.00’da Kadıköy’deki Beşiktaş vapur iskelesi önünde bir anma töreni düzenlendi.

Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’nda düzenlenen anmaya katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri, yaralananlar, birçok ilden Ankara’ya gelenler, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri katıldı.

Katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının basılı olduğu pankartın önüne kurulan kürsüde, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nden İhsan Seygan, DİSK Ankara Temsilcisi Tayfun Görgün, katliamda yaralanan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Uğur Yaman ve hayatını kaybedenlerin aileleri söz aldı.

7 Kasım’da Ankara’da 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.00’da görülecek davaya çağrı yapıldıktan sonra, mezar ziyaretleri yapıldı.

Mezarlık yoluna, katliamda hayatını kaybedenlerin resimleri yerleştirildi.

Bursa’da Setbaşı Meydanı’nda anma için bir araya gelenler polis tarafından engellendi.

Toplanmaya izin vermeyen polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Gözaltına alınan 36 kişi arasında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Bursa Şube Başkanı avukat Umut Beyaz ve avukat Çağatay Budak ile Bursa Eğitim Sen yöneticisi Öznur Keskin de bulunuyor.

ÇHD Genel Merkezi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, üyelerinin işkenceyle gözaltına alındığını ve yaralı olduklarını duyurdu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, yarın Ankara Garı’nda saat 10.04’te yapılması planlanan anma töreninin ve il genelinde 10 Ekim’de her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünün “OHAL kapsamında yasaklandığını” duyurmuştu.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/insan-haklari/179435-10-ekim-de-olenler-mezarlari-basinda-anildi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.