Hayvan hakları savunucuları, Balkanlar’ın en büyük mezbahasını protesto etti

Dünya Çiftlik Hayvanları Günü öncesinde, hayvan hakları savunucuları, İstanbul Tuzla’da bulunan Balkanlar’ın en büyük mezbahasını protesto etti. Protesto sırasında, aktivistler ile mezbahanın güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Dünya Çiftlik Hayvanları Günü öncesinde, çiftlik hayvanlarının çektiği acılara ve yaşadıkları hak ihlâllerine dikkat çekmek için İstanbul Tuzla’da bulunan bir mezbahanın önüne siyah çelenk bırakmak istedi. Siyah çelengin mezbaha önüne bırakılmasına engel olmak isteyen güvenlik görevlileri ile aktivistler arasında sözlü tartışma yaşandı. Mezbaha girişinde “Tüm Mezbahalar Kapatılsın” pankartı açan aktivistler, eylemin sonunda, mezbahanın önüne, her gün eti için öldürülen hayvanların kanını temsilen kırmızı boya döktü. Aktivistler, protesto ettikleri mezbahada her gün en az iki bin hayvanın kesildiğini ifade etti.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) raporlarında, TÜİK verilerine göre, sadece 2015’de Türkiye’de kayıtlı olarak toplam 10.774.120 sığır, manda, koyun ve keçinin öldürüldüğü kaydedilirken eti için öldürülen kanatlı hayvan sayısının yüz milyonlar ile ifade edildiği belirtildi.

https://www.youtube.com/watch?v=Fl6K3Ybi_io

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir