Haiti’de Matthew Kasırgası’nda 300’den Fazla İnsan Öldü

Haiti hükümeti, ülkeyi vuran Matthew Kasırgası nedeniyle ülkede 300’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Küba’yı da vuran kasırga, Bahamalar üzerinden ABD’nin doğu kıyılarına doğru ilerliyor. Huffingtonpost.com’un haberine göre uzmanlar kasırganın ABD kıyılarına ulaştığında daha da güçleneceği uyarısı yapıyor. Matthew anakaraya yaklaşırken, kasırga şiddetinde en yüksek ikinci seviye olan Kategori 4 olarak tanımlandı.

ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi Florida’da Matthew Kasırgası’nın yıkılıcılığına eşit bir kasırganın en son 118 yıl önce yaşandığını duyurdu..

Matthew’in son 10 yılda ABD ve Karayipleri etkileyen tüm kasırgalardan daha güçlü olduğu belirtiliyor.

Florida valisi Rick Scott 1,5 milyon insana tahliye uyarısı yapıldığını, Batı sahilinde 12 milyon insanın kasırga tehlikesi hakkında uyarıldığını söyledi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir Haiti yetkilisi, sadece güneydeki Roche-a-Bateau kentinde 50’den fazla kişinin öldüğünü belirtti.

Bölgedeki en büyük kent olan Jeremie’deki evlerin yüzde 80’inin tamamen yıkıldığı belirtildi. Sud ilinde de 30 bin ev hasar gördü.

Haiti’de 339, Dominik’te 4 kişi öldü
Huffingtonpost.com, kasırganın Bahamalar ve Florida’ya yönelmeden önce etkilediği Haiti’de toplam ölü sayısını 339 olarak verdi.

Haiti’nin komşusu Dominik Cumhuriyeti’nde de kasırgada yıkılan binalar ve toprak kayması nedeniyle en az 4 kişi hayatını kaybetti.

Saatte 230 kilometreye ulaşan kasırga, Haiti’yi hafta başında vurmuş olmasına rağmen, ülkenin özellikle güneydoğuyla hala iletişim kesik

Bölgede bulunan BBC muhabiri Tony Brown, Haitililerin yıkılan evlerini onarmaya çalıştıklarını, hükümet ya da ordudan bir yardım gelmediğini bildiriyor.

BM: 350 bin kişinin insani yardıma ihtiyacı var
Birleşmiş Milletler ülkede 350 bin kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Matthew Bahamalara ulaştı
Bahamalarda ağaçların yerlerinden söküldüğü ve elektriğin kesildiği haberleri geliyor, ancak henüz can kaybına dair bir bilgi yok.

Küba’nın doğu ucundan geçti
Kasırga Küba’nın doğu ucunda da etkili oldu. Baracoa kentinde onlarca ev zarar gördü.

Matthew Kasırgası, Karayipleri etkileyen son 10 yılın en kuvvetli kasırgası.

Haiti ve Küba’yı vuran kasırga, Bahamalar üzerinden ABD’nin doğu kıyılarına doğru ilerliyor.

Kaynaklar: Huffingtonpost, AFP, BBC Türkçe, Bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir