DİSK-Basın-İş: Siz kapattıkça biz yeni araçlar bulacağız

Kanun Hükmünde Kararnameler ile aralarında İMC TV’nin de olduğu televizyon ve radyoların kapatılmasına tepki gösteren DİSK Basın-İş,”Siz kapattıkça, engelledikçe yeni araçlar bulacağız. Haberleri duvarlara yazacağız, gerçekleri halka ulaştırmaya devam edeceğiz” dedi.

DİSK Basın-İş, Kanun Hükmünde Kararname’ler (KHK) ile hakkında kapatma kararı verilen ve bugün polis baskınları ile kapılarına mühür vurulan İMC TV, Hayatın Sesi, TV 10, Özgür Radyo’nun kapatılmasına tepki göstermek amacıyla yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Türkiye basını, bugün en karanlık günlerinden birini yaşadı”
“Türkiye basını, bugün en karanlık günlerinden birini yaşadı. Adliyeler gazetecilerin yargılanması mesaisine devam ederken bir yandan da hakkında kapatma kararı verilen TV ve Radyolar polis baskınlarıyla bir bir kapatıldı.

“Kapatma kararını zor kullanarak uygulayan iktidar, hiçbir aykırı sese, en ufak muhalefete tahammül edemediğini bugün mühürlenen reji odalarıyla bir kez daha gösterdi. Kapatmalarla birlikte iktidarın darbe rüzgarı ile yelkenlerini şişirip idealindeki otokrasiye hızla yol aldığını görüyoruz.

“Bugün sabah saatlerinde Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma kampanyasına katılan ve nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Celal Başlangıç, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Bu ay aynı kampanyaya katılan 6 gazeteci ve aydın daha yargılanacak.

“OHAL’den aldığı güçle iktidar tarafından kapatılan İMC TV, Hayatın Sesi TV ve Özgür Radyo’nun yayınları ise polis baskınlarıyla durduruldu. TV kanallarının reji odaları mühürlenirken tüm mallarına da devlet tarafından el konuldu. Özgür Radyo’ya düzenlenen baskın sırasında radyonun 20 çalışanı polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

“Teslim olmayacağız, kazanamayacaksınız”
“Hapishaneler gazetecilerle dolu, onlarca gazeteci her gün adliye koridorlarını arşınlıyor. Ama yetmiyor, radyo ve TV kanalları kapatılıyor, uydudan yayın yapması engelleniyor, Kapılara kilit vurulmak isteniyor.

“Her gün onlarca internet sitesi, sosyal medya adresi için erişim yasaklama kararı veriliyor. İktidarın tehditleri nedeniyle sosyal medya hesapları iptal ediliyor. Gazetecilere devlet tarafından verilen kartlar iptal ediliyor, devlet eliyle verilen gazete ilanlarının parası ödenmiyor.

“AKP ne istiyor? AKP medyayı yürüttüğü toplum mühendisliğinin en önemli aracı olarak görüyor. Yaptıkları için yalanlarla, dezenformasyonlarla rıza üretmeye çalışıyor.

“Gerçeklerin duyulmasını istemiyor. Medyanın pembe gösteren gözlük olmasını, gazetecilerin saray için resmi tarih yazan vaka-i nüvisler olmasını istiyor. Bir kez daha söyleyelim. Teslim olmayacağız, kazanamayacaksınız.

“Her ihtiyaç bir araç yaratır. Siz kapattıkça, engelledikçe yeni araçlar bulacağız. Haberleri duvarlara yazacağız, cep telefonundan yayın yapacağız, meydanlarda haberlerimizi yüksek sesle okuyacağız. Ama gerçekleri halka ulaştırmaya devam edeceğiz.”

Ne olmuştu?

Olağanüstü Hal (OHAL) ilanı ardından yayınlanan 668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile aralarında İMC TV, Hayatın Sesi, TV 10, Van TV, Jiyan TV, Azadi TV ve Zarok TV’nin de bulunduğu 12 televizyon kanalı ve 11 radyonun kapatılmasına karar verildi.

Denge TV, Birlik Medya TV, Van TV, Diyarbakır’da yayın yapan Zarok TV, Özgür Gün TV, Jiyan TV, Azadi TV ve Gün Radyo ve İstanbul’da yayın yapan İMC TV ve Hayatın Sesi TV mühürlendi.

Mersin’de yayın yapan Radyo Ses, Adana’da yayın yapan Radyo Dünya, Malatya’da yayın yapan Özgür Güneş Radyosu, Urfa’da yayın yapan Radyo Karacadağ ve Mardin Kızıltepe’de yayın yapan Rayo Rengin mühürlenmiş, Yön Radyo da kapatılmıştı.

İstanbul’da yayın yapan Özgür Radyo’nun da internet yayını kesildi, hakkında kapatma kararı verildi.

Kapatılan kanalların arasında yer alan İMC TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Defne Asal ile Hayatın Sesi Televizyonu Genel Müdürü Gökhan Çetin ve Haber Editörü Sultan Özer’in sarı basın kartı Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından iptal edildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.