Muharrem Orucu Dün Başladı

Alevilerin kutsal saydıkları Muharrem ayının ilk orucu dün tutulmaya başladı. Matem ayı olarak bilinen muharrem ayında, Kerbela’da yaşanan acılar hatırlanır. Her yıl kurban bayramının takip eden 21. günde oruca başlanır; 12. günün sonunda aşure pişer. Nuh peygamberle başlayan aşure geleneği 12 imama ithafen dağıtılır buna da 12 imam aşuresi derler. 

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün Muharrem Ayı münasebetiyle bir açıklama yaptı.  Düzgün, muharrem ayı dolayısıyla Erzincan Cemevi’nde yaptığı açıklamada 2 Ekim Pazar günü itibariyle muharrem orucu tutulmaya başlanacağını belirtti.

Düzgün açıklamasında; “02 Ekim 2016 Pazar günü itibari ile muharrem orucunu tutmaya başlayacağız. Muharrem ayı ay takvimine göre yılın ilk ayıdır. Kurban Bayramının birinci gününden itibaren saydığımızda 20 gün sonra yani 21. gün oruçlarımızı tutmaktayız. Tarihler bu ayın değerini ve kutsallığını ve birçok peygamberin kurtuluşa ve selamete erdikleri günler olarak verirler. Hz. Muhammed ve ondan önce gelen peygamberler de bu kutsal ayda Allah rızası için oruç tutmuşlardır. Oruç; insanlara her türlü kötülükleri yaptıran hırs, nefis temah ve şeytani duyguları ıslah etmek için yapılan riyasız ibadettir. Tek kelime ile oruç nefsi ıslah etmektir. Muharrem ayı denildiğinde de ilk akla gelen Allah rıza için tutulan oruçlarımızdır. Alevi inancına göre bu ay Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmak, toplumsal birliği, kardeşlik ve barış duygularını pekiştirmek , zulme ve haksızlığa karşı çıkmak, mazlumdan yana olmak için özü dara çekme ve gönülleri insan olma onuru ile yıkama ayıdır. Aleviler bütün insanları tanrının eseri diye sevmiş, islamın özünü dört kapı kırk makamda bulmuş, bunu da eline, diline, beline sahip ol kuralı ile özetlememiş, bin defa mazlum olsan bile bir defa zalim olma diyerek her zaman mazlumun yanında yer almışız.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.